Нараства интересът към еднодозовата ваксина на „Янсен“, вчера са поставени около 3000 дози от тази ваксина, а общо имунизираните с нея са 138 000 души, съобщи по бТВ директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. 1 172 000 души у нас са със завършен ваксинационен цикъл, а 2 300 000 са поставените дози ваксини.
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Още: Заради грипа: Първо в Хасково спират свижданията в болниците и плановите операции
За евентуалното поставяне на трета доза ваксина се чакат указания от Европейската агенция по контрол на заболяванията, очаква се да се започне с имунокомпрометираните и възрастните хора. Двете дози ваксина гарантират имунитет от 6 до 8 месеца, каза още Богдан Кирилов.
За всяка ваксинация в България е необходимо да има консултация с медицински специалист, каза директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата.
Решението за поставяне на ваксина зависи от медицинския специалист. Той се запознава със състоянието на пациента и може да се съобрази с препоръките на здравните власти.
Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София
Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка
Повод за думите му е отказът на лекари, които не са педиатри, да ваксинират 12-годишно дете, което по-късно е имунизирано в РЗИ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев
Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!
Има възможност ваксините на Пфайзер и на Модерна да бъдат поставени на деца над 12-годишна възраст. В Агенцията по лекарствата има постъпили само 2 съобщения за странични ефекти - повишена температура около 38 градуса. Подобни са данните, предоставени от останалите международни агенции, каза Кирилов.
Около 7500 деца между 12 и 15 г. възраст са ваксинирани с тези две ваксини в Европа и 2800 младежи на 18-годишна възраст са с имунизация срещу коронавирус.
В България ваксинацията не се случва в темповете, в които се случва в ЕС, каза Кирилов.
Още: Край на напрежението в НКБ: Кондева иска спиране на преструктурирането на болницата
Още: Идва ли грипната епидемия? Доц. Кунчев каза къде има най-много болни
По думите на Кирилов данните показват между 6 и 8 месеца, в които ваксината пази хората, реакцията на имунната система е индивидуална. Има група от населението, която не реагира на ваксинация. Тези данни ще се развиват в течение на времето. И в Делта варианта защитата от ваксините се запазва висока, каза Кирилов.
За смесването на ваксини - РНК и векторни под 3 хил. са българите, взели това решение. Единични са данните за странични ефекти. Тенденцията се запазва - 1,4 съобщения на 1000 поставени дози. Ниска е честотата на нежеланите странични реакции.
Запитан,за спирането на поставяне на ваксината на Модерна в Япония, Кирилов увери, че от Европейската агенция по лекарствата няма доказана връзка, продължава проучването. От тези партиди няма налични дози в ЕС, те се произвеждат на различна линия. Контролът е много сериозен, увери Кирилов.
Припомняме, азиатската страна спира прилагането на 1.6 млн. дози от ваксината заради евентуалното им замърсяване при производствения процес. Стана ясно и че двама души са починали след ваксинация с дози от засегнатите партиди. Впоследствие бяха спрени още 1 млн. дози от ваксината.
Всяка партида от ваксината се освобождава от независима лаборатория - има визуален контрол, микробиологичен анализ. Има система за бързо информиране на всички държави-членки, за съответна реакция, каза изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата.