"Ако се премахне или редуцира до 9% ДДС за лекарствата, увеличението на цените няма да бъде толкова драстично. Ако това се случи, ще се помогне много, при храните не е така". Това каза по NOVA NEWS здравният икономист Аркади Шарков.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
"Лекарствата у нас поскъпват и отпреди войната. Между 20 и 40 процента ще е поскъпването при лекарствата без рецепта до края на годината, лекарствата с рецепта ще поскъпнат между 15 и 30 процента, този процес създава преса за производители и за българските граждани", отбеляза експертът. Той изрази и мнението си за въвеждане изцяло на електронната рецепта и смята, че трябва да бъде оставено място и за алтернатива, като се имат предвид всички хора, които изписват рецепти, и тези, които ги ползват.
По отношение на конфликта в Украйна Аркади Шарков припомни, че българските фирми са дарили значителни количества лекарства, а за предложението на БСП да се даряват лекарства вместо оръжия, той смята, че това е един от начините да се помогне на нападнатата страна и той е хуманен, но трябва да стане ясно откъде ще идват лекарствата и кой ще плаща за тях. Относно доставките на лекарствени препарати към Русия и Украйна, Шарков подчерта, че те не са спирали от Европа, защото нуждаещите се хора имат право да получат животоспасяващи лекарства.
"В Украйна обаче има проблем с доставката, защото е военна зона. Доставките са рискови, както и достъпа на гражданите медикаментите е затруднен. Черният пазар в Русия се дължи на презапасяване и затваряне на чужди компании в Русия", каза още здравният икономист. За опасностите и последствията от конфликта Шарков каза, че в една военна зона винаги има опасност от инцидент в област с по-висока степен на радиация, умишлено или по непредпазливост.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства