"Болница "Лозенец" (бел. ред. - известна и като Правителствена болница) като многопрофилна детска болница ще бъде предназначена за лечение само на деца. Това обаче не означава, че ще закрием останалите отделения, които не са свързани с лечението на деца. Болницата ще бъде преобразувана чрез вливане в новата многофункционална детска болница. Тези отделения, които не са пряко свързани с лечението на деца, ще бъде прелокирани към другите университетски болници в София, които са специализирани в даденото лечение за възрастни хора". Това заяви здравният министър Кирил Ананиев относно съдбата на популярната болница в сутрешния неделен блок на bTV.
С думите си де факто Ананиев потвърди, че отделенията, които не са свързани с детско лечение, ще бъдат затворени и преместени. Въпреки това, здравният министър каза, че Медицинският факултет ще продължи да функционира, като няма никакъв проблем за настоящите и бъдещите студенти. На специалистите в болницата пък ще им бъде даден избор – дали да останат на същото място или да се прехвърлят на друго. При всички положения работа ще бъде намерена за всички, каза Ананиев. Здравният министър е категоричен, че преподавателите и работещите в болницата ще запазят своите академични длъжности, а действащата акредитация на факултета ще се запази до изтичане на съответния период.
Реално последното изказване - за изтичане на съответния период на акредитацията, потвърждава опасенията на студени от Медицинския факултет, че той не може да се премести в друга болница към момента. Тези опасения бяха изказани и пред Actualno.com. Друго от опасенията на студентите гласи, че те не могат да бъдат преразпределени по други болници, защото няма толкова капацитет за поемане на хора в другите лечебни заведения. А на 13 декември предстои заседание в Народното събрание по въпроса с Правителствена болница. Но здравният министър обеща, че няма да има опасност за бъдещето на Медицинския факултет.
Според Ананиев обаче преструктурирането е нещо хубаво, защото щяло да има нова детска болница на цената от 35-40 млн. лева, а иначе, ако трябвало да се строи детско заведение, ще отидат 150 млн. лева. Имало и обещание от Европа да се търси начин за европейско финансиране.
Болничното заведение разполага с около 220 легла. За да бъде многопрофилна детска болница обаче ще са необходими двойно повече. Предвижда се и изграждането на още един корпус с топла връзка между вече съществуващата сграда и новата.
Вчера ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков подчерта, че по този въпрос никой "не се консултирал с тях и не са били били уведомени", припомня БГНЕС.
"В развитието на своята учебна база от университета са инвестирали много средства, а преподавателският състав е изцяло на щат в болницата. Как ще се отрази тази промяна на болницата и Медицинския факултет обаче все още остава неясно. Още не знаем, защото не знаем за какво преструктуриране става дума. Единственото, което досега е юридически факт е, че Министерски съвет е внесъл предложение в Народното събрание болницата да не бъде към Министерски съвет. Тя не е правителствена болница, 80% от лекуващите се там пациенти са всъщност просто граждани. Ако Министерски съвет е решил вече да няма такъв контингент, това е един от начините. Има и други начини да се преустанови това", каза проф. Герджиков и добави: "Смущението им идва от това, че имаме един акт, от който не са ясни последствията. Трябваше да се излезе с цялостна концепция, за да е ясно от самото начало".