Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Алерголог: Усложненията от Covid са по-чести от потенциалния риск при ваксиниране

11 януари 2021, 13:27 часа • 2093 прочитания

Усложненията от коронавирусната инфекция са многократно по-чести от потенциалния риск при ваксиниране. Това мнение изрази пред БНР д-р Златко Димитров от Българското дружество на алерголозите.

Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците

Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет

При заболяване от Covid-19 на практика имаме цял спектър от засягания на различни органи и системи, не само на дихателната, подчерта специалистът.

„Всички знаем, че се атакува дихателната система. Освен това обаче засягането може да доведе до много тежки промени и на останалите системи: сърдечно-съдова, чернодробното засягане е много често, неврологичното засягане.“

Относно случаите на по-тежко протичане на Covid-19 при млади, физически здрави хора д-р Димитров се позова на данни от аутопсии в САЩ, които показват, че при 60 на сто от случаите има възпаление на сърдечния мускул. „Рискът от преболедуване е непредвидим и може да засегне абсолютно всички“, изтъкна д-р Димитров.

Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев

Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО

Алергичните заболявания не са противопоказания за приложение на ваксината като цяло, посочи д-р Златко Димитров.

Случаите на анафилаксия – най-тежката алергична реакция, която може да бъде животозастрашаваща, при 1 милион поставени дози от ваксината срещу коронавирус са 11, уточни той. „11 случая на 1 милион е много рядко усложнение.“

Според алерголога последващото наблюдение в продължение на 15-20 минути след ваксинацията означава, че рискът от алергична реакция ще бъде сведен до минимум.

Дори ваксината на дадено лице да попадне в сезона, в който то има сезонни симптоми на алергия, това не е противопоказание, отбеляза още специалистът.

Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика

Още: Tежка, упорита кашлица? Жилав секрет? Няма проблем! Докторите имат решение за противодействие на всички нива

„Заболяванията като алергичен ринит, бронхиална астма, хранителна алергия не спадат към противопоказанията за приложение на ваксинация. 30% от европейското население има някои от тези изброени болести“, коментира Димитров.

Има обаче групи пациенти, които преди тази ваксинация вече са преживели определен тип алергични реакции и те трябва да се въздържат от ваксиниране.

Основният проблем според д-р Златко Димитров е, че не знаем към какво сме алергични и алергичните реакции стават непредвидими.

Въпреки че официално няма отправена препоръка за предварителна лекарствена подготовка преди ваксинация срещу Covid-19, Димитров съветва пациентите с алергични заболявания да направят такава с противоалергични медикаменти. „Три дни преди и в деня на ваксинацията.“

Няма нито едно убедително доказателство в момента, че ваксината причинява автоимунни заболявания, заяви алергологът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес