Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Алергиите и коронавирусът - какво трябва да знаем

10 април 2020, 07:30 часа • 11475 прочитания

Могат ли да се объркат хората – дали имат алергичен пристъп заради сенна хрема или някакъв друг вид алергия с коронавирус? На този въпрос пулмологът д-р Александър Симидчиев отговори, че например алергичният ринит се проявява и със загуба на обоняние – симптом на COVID-19, но от по-редките – при средно 3 от 10 болни от болестта.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Основно трябва да мислим какво е станало преди – дали десетина дни преди нашите симптоми сме се видели с някой, който кашля и киха, може да сме заразени. Но ако не – едва ли. А и алергиите не протичат с температура, подчерта лекарят пред БНТ.

Сама по себе си по принцип алергията не е рисков фактор за заразяване с COVID-19, но може да е при лечение, стана ясно от думите на Симидчиев. Той имаше предвид предписването на медикаменти - да не се появи алергична реакция. И пренасочи към Националния център по заразни и паразитни болести, които правят т.нар. поленов календар. При съмнение, обърнете се към лекар, посъветва Симидчиев.

Маските реално предпазват и от полени, могат да са ефективно средство, заяви Симидчиев, но предупреди – чистете ги, ако са за многократна употреба, сменяйте, ако са еднократни, защото замърсена маска може да предизвика по-сериозни проблеми.

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

Лекарят заяви и, че заедно със свои колеги работи по метод за подаване на кислород без инвазивна интубация, защото след нея се получават усложнения. Още: "Лекари се усъмниха в апаратите за белодробна вентилация"

Що се отнася до тестването на малко над 1000 полицаи, д-р Симидчиев заяви, че има два извода – или че мерките ни са много ефективни, или че носенето на предпазни средства (маски и ръкавици) пази сериозно от зараза. При втория извод, ако се докаже като верен, може да е от голяма помощ за възобновяване на нормалния живот – но като се носят маски и ръкавици от икономически активните и то дисциплинирано. Проблемът е дали ще спазваме правилата или не, заключи лекарят.

Ако не се подходи интелигентно, структирирано, с правилни мерки, може да има пик на зараза с коронавирус и през топлото време. Трябва да има данни, настоя Симидчиев.

Още: "САЩ и Русия почват да разбират все по-болезнено какво означава заразата от коронавирус"

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес