В края на късната есен и началото на зимата ще се наложи да правим трета имунизация в зависимост от това каква ваксина сме правили. Това заяви академик Богдан Петрунов в сутрешния блок на БНТ.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Той очаква дори всяка година да започнем да се имунизираме както при сезонните грипове. „Не времето има значение, а ваксините. Ваксинирайте, ваксинирайте, ваксинирайте – това е основното“, призова академикът.
Академикът предупреди, че сърдечно-съдовите заболявания са основния обект на COVID-19. Хората със сърдечно-съдови заболявания са изложени на риск да загубят живота си, заедно с останалите хора, болни от диабет и от онкологични заболявания, посочи той.
По думите му 100% ваксина не съществува. Ефективността на ваксините намалява при хора над 60-годишна възраст. Независимо от качествата на ваксината, ние не можем да постигнем 100% ефективност, изтъкна академикът. Той допълни, че основното, което предстои е усъвършенстването, обогатяването на ваксините заради предстоящите варианти на инфекцията.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Академик Петрунов посочи, че следващата епидемия, като грипа например, може да ни завари по-слабо подготвени. Ние ще трябва да правим противогрипната ваксина, да си я направят всички и след като се вземе решение на световно ниво, нова ваксина ли ще се направи или ще правим трета допълнителна доза, която да засили нашият имунитет за следващата година. Големите компании са готови с такива решения, поясни акад. Петрунов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Според него много вероятно всички варианти на инфекцията да циркулират в обществото, както и всички разновидности на вируса по света. Не трябва толкова да се вторачваме в това нещо. До момента са разкрити около 15 000 варианти на коронавируса, каза още академик Петрунов.
Прочетете още по темата: Акад. Богдан Петрунов: Нашите мерки срещу коронавируса са най-меките