Общо 35 души дариха кръв в полза на децата с таласемия в първия ден на кампанията на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, съобщиха от лечебното заведение. На апела за кръводаряване са се отзовали 42 души.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Припомняме, че днес и утре в столичната болница се организира акция по кръводаряване в помощ на пациентите, страдащи от таласемия. Желаещите могат да го направят между 8:30 ч. и 12:30 ч. в Спешното отделение на болницата. ОЩЕ: Акция по кръводаряване в ИСУЛ на 9 и 10 май
Кръводарители могат да бъдат хора на възраст между 18 и 65 години, над 50 кг, клинично здрави, без придружаващи заболявания, които се предават по кръвен път. Преди да дойдат да дарят кръв, желаещите трябва да са хапнали и да са пили достатъчно вода, препоръчват медиците.
Експертите припомнят, че при здрави хора кръводаряването 2 пъти в годината не само не крие рискове за здравето им, а дори е полезно. Освен това всеки доброволец получава 2 дни отпуск.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Таласемията е рядко, наследствено, генетично заболяване, което се дължи на дефект на молекулата на хемоглобина. Произвеждат се некачествени червени кръвни клетки със силно скъсена преживяемост. В резултат съдържанието на хемоглобин в организма е по-малко от необходимото, което пречи на снабдяването на органите с кислород и води до анемия. Заболяването е тежко и продължава цял живот. Лечението е конвенционално, с регулярни кръвопреливания на всеки 2 до 4 седмици.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
В Експертния център за хемофилия, таласемия и други редки хематологични заболявания към болницата се проследяват и лекуват 51 деца, засегнати от болестта. Най-малкият пациент е на 11 месеца. Без редовно кръвопреливане тези деца могат да живеят най-много четири години, но при редовно кръвопреливане, имат нормален живот, поясниха от болницата.