Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

1/3 от българските лекари са над 60 години

29 септември 2016, 17:30 часа • 1120 прочитания

Повече от половината български лекари са над 55 години, а една трета са над 60 години, обяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев в четвъртък на Симпозиум на лекарските камари от Централна и Източна Европа. Той съобщи, че само 5 на сто от лекарите ни са под 30-годишна възраст, а едва около 10% от новозавършилите ни лекари остават да работят у нас.

Продължаващата миграция на млади специалисти към Западна Европа е и една от основните причини за застаряването на съсловието. Голяма част от заминалите работят в Англия, Германия, Франция. По данни на БЛС всяка година около 350 - 400 лекари напускат България, което би могло да доведе до крах в системата на здравеопазването ни.

Грозев даде пример, че има населени места в Северозападна България и в Родопите, в които липсват лекари.

Напускащите България лекари посочват като причина за това липсата на възможност за кариерно израстване, неясни правила и затруднение при специализация, невъзможност за прилагане на нови технологии в по-голяма част от лечебните заведения, с изключение на университетските болници. Тревожен е фактът за непрекъснато променящата се, често противоречаща си нормативна база.

Грозев заяви, че все по-често медиците посочват като причина и отрицателното медийно отношение във връзка със съдебно недоказана вина на лекари. БЛС ще предложи на участниците в симпозиума организирането на международна кампания под наслов "За да е успешно лечението, аз вярвам на своя лекар".

Според Лекарския съюз липсата на интерес към някои специалности също е голям проблем за системата, като причината е в зле платените клинични пътеки в области като вирусологията, педиатрията, вътрешни болести, клинична хематология и др.

Според лекарския съюз всяко лимитиране на заплащането от страна на касата към лечебните заведения се отразява също и на пациентите, защото се увеличава процентът на доплащане от тяхна страна, предаде Mediapool.

Страната ни е с изключително нисък процент от БВП, отделян за здравеопазване, припомниха още от БЛС, изтъквайки, че той е едва 4%. От там посочиха още, че от бюджета на НЗОК се заделят около 3,4 млрд. лв., като също толкова е и сумата, която пациентите доплащат за здраве.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес