Руският ендокринолог д-р Лариса Щербакова сподели колко често трябва да се проверяват нивата на кръвната захар.
Колко често трябва да се измерва кръвната захар?
"Необходимо е поне веднъж годишно да се прави изследване за проверяване нивата на кръвната захар", съветва ендокринологът. Специалистът подчертава, че анализът е основният тест за определяне на концентрацията на глюкоза в кръвта. Според нея при поява на определени симптоми е препоръчително да се правят кръвни изследвания няколко пъти в годината.
Как плодовете влияят на кръвната захар?
„При съмнение за диабет се прави тест за глюкозен толеранс. Препоръчва се ежегодно да се прави рутинен лабораторен кръвен тест за захар. И също така проверявайте нивата на кръвната си захар няколко пъти в годината, ако се появят определени симптоми“, съветва лекарят.
Според ендокринолога захарният диабет нарушава функционирането на панкреаса и не регулира работата на клетките, които произвеждат инсулин. Д-р Щербакова предупреждава че това се влияе от голям брой фактори. Хората, които знаят, че са склонни към диабет, трябва редовно сами да следят нивата на захарта си с глюкомер, препоръчва лекарят.
„Следователно диабетът може да се развие по различен начин при хора с различен начин на живот. За потвърждаване на диагнозата се правят и различни изследвания на кръвта и урината, например ежедневно непрекъснато проследяване на глюкозата, нивата на инсулин и други“, допълва д-р Щербакова.
Симптоми на висока захар
Всички симптоми на хипергликемия могат да бъдат разделени на: временни, ранни и симптоми на пристъпи на захарен диабет. Временните симптоми често остават незабелязани. Те включват:
- Жажда - постоянна или за известно време
- Леко наддаване на тегло
- Временно суха кожа
Всички те преминават бързо. Има обаче симптоми, които е по-добре да не се пренебрегват. Тялото ни сигнализира, че нещо не е наред.
Ранните симптоми на захарен диабет включват:
- Постоянна сухота в устата;
- Повишен апетит, често похапване;
- Пукнатини в ъглите на устните и пукнатини в лигавиците и кожата;
- Бавно заздравяване на рани, ожулвания, драскотини;
- Суха кожа и коса;
- Умора, сънливост, загуба на сила;
- Често уриниране;
- Зрителни увреждания.
Ако откриете този набор от симптоми или повечето от тях, това е причина да си уговорите среща с ендокринолог или терапевт. При развитие на диабет симптомите стават много по-сериозни и могат да причинят значителна вреда на здравето и живота на човек.
Тези симптоми включват:
- отслабен имунитет;
- чести депресии;
- силно енергийно изчерпване;
- внезапно наддаване на тегло;
- кетоацидоза;
- хипергликемична кома;
- развитие на съпътстващи хронични заболявания;
Лекар: Яжте този летен плод така за сваляне на захарта, здравен съвет за деня, 29 юли
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!