Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ученици търсят какво е общото между Пенчо Славейков и Мария Кюри

26 април 2017, 11:30 часа • 10975 прочитания

През изминалата 2016 година, на 27 април, се навършиха 150 години от рождението на Пенчо Славейков. Един от най-големите творци в новата българска литература, поет, писател и духовен водач на нацията, включен в книгата на Андрей Пантев и Борислав Гаврилов „100- те най-влиятелни българи в нашата история“.

А тази година полският народ и световната научна общност ще отбележат 150 години от рождението на Мария Кюри – учен от световна величина, направила истинска революция в областта на физиката, химията и медицината с откриването на радия и полония. За своите епохални открития тя два пъти е носител на Нобелова награда.

Пенчо Славейков и Мария Кюри – „Поетът жрец“ и „Светицата на науката“ – работили в коренно противоположни сфери на човешката дейност – литература и наука. Това, което, може би, най-силно ги сближава, е, че и двамата достигат най-голямото научно признание в своята област – Нобеловата награда.

На 31.01.1911г. шведският учен, поет и преводач академик Алфред Йенсен прави предложение до Литературната комисия на Шведската кралска академия за номиниране на Пенчо Славейков за Нобелова награда за поемата „Кървава песен“. На 28.05.1912г. Пенчо Славейков умира и пропуска шанса да получи световно признание.

За да отдадат почит на тези велики имена ученици от СУ "Д-р Петър Берон", град Тополовград изнесоха интегрален урок “Пътят към успеха и признанието”. Под ръководството на преподавателките по литература и химия – Димитрина Караиванова и Надя Георгиева, учениците се докоснаха по интересен начин до живота и делото на двете големи личности.

Участниците в събитието представиха презентации за живота и делото на Пенчо Славейков, Мария Кюри и Алфред Нобел, създател на Нобеловата награда. Мая Божинова и Тихомир Стоянов изнесоха литературна композиция, превъплътени в образите на Славейков и неговата любима Мара Белчева.

В края на урока десетокласници, запленени от химията, представиха лабораторни опити.

"Постарахме се да поставим акцент върху това, което обединява двете бележити личности - благородната кауза, на която посвещават живота си и упорито, последователно и самоотвержено извървяват пътя на успеха и признанието" – обясни Димитрина Караиванова.

Проведеният Интегрален урок е похвална инициатива за учителите Караиванова и Георгиева, които не за пръв път са потърсили интересни начини да заинтригуват своите възпитаници, да провокират у тях стремеж към по-упорит труд, постоянство, желание за по-добри постижения и дълг към обществото.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес