Разследването за причината за смъртта на 29 крави и юници са починали бързо, след като са пили вода от река Марица продължава. В следствие стотици потребители в Хасковоско останаха без вода, защото в близост до мястото е имало кладенци, котио са затворени. Към момента няма опасност за живота и здравето на хората в засегнатите населени места, каза новият здравен министър Костадин Ангелов.
"Предстои ни среща с БЧК да видим какви са наличностите на минерална вода, за да осигурим вода за всички населени места по поречието на река Марица. Все още очакваме пробите, които са взети от реката и в близост по десния бряг. Предстои да се вземат или вече са взети проби и от всички 30 кладенци. След това и проби от краен потребител, за да се оцени има ли опасност за живота и здравето на хората. Към настоящият момент знам, че няма опасност за живота и здравето на хората в тези населени места, но изследванията и вземането на пробите продължават и в момента", обясни министърът.
Ето какво разказа той по казуса:
Екипът ми е запознат от снощи с казуса. След няколко разговора с РЗИ Хасково и генерал Николов мога да кажа, че става въпрос вероятно за авария. В следствие на тази авария са затворени 30 броя кладенци по поречието на река Марица от страна на десния бряг. Най-близкият кладенец е на 15 км от реката.
Затварянето на тези кладенци спира водоподаването в 48 населени места. В Димитров град - 10 села, в Симеоновград са 6 , плюс самият град, в Любимец са 4, Свиленград - 16 населени места плюс самият град.
Осигуряваме в момента вода с водоноски, каза министърът.
БАБХ разследва смъртта на животните
Малко по-рано от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) съобщиха, че са взети проби от кравите, починали край Димитровград, след като са пили вода от река Марица.
Те ще бъдат изследвани в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ).
"Съгласно законодателството, след установяване на причината за смъртта на животните, ще бъде взето решение какъв финансов инструмент да бъде ползван за обезщетение", коментира изпълнителният директор на БАБХ проф. д-р Паскал Желязков, който посети мястото на инцидента и лично разговаря със стопанина.