Всяка година програмата "За жените в науката" избира и награждава три българки, учени в сферата на естествените науки, със стипендия от 5 000 евро, за да им помогне да реализират своите научни проекти и да ги накара да повярват в себе си.
"Светът има нужда от наука, а науката има нужда от жени", е основният лозунг на създателите на инициативата – "Лореал" и ЮНЕСКО". "За жените в науката" продължава да бъде единствената програма в света, вече 20 години, създадена да отдава заслуженото признание на жените в науката, които с работата си допринасят за развитието на науката. Тази програма цели да помогне за повишаване броя на жените, които се работят в тази област. Според данни на ЮНЕСКО само 28% от изследователите в света са жени и само 3% от научните нобелови награди са били присъждани на жени. Това е една от причините за създаването на програмата "За жените в науката", която е ангажирана с каузата да увеличат броя на тези дами. Всяка година чрез програмата двете организации подкрепят и насърчават още повече млади жени да изберат нелекия път на научната кариера, оказват им помощ в изследователските им проекти и отдават заслушено признание за постиженията им.
На официална церемония в ауалата на Софийския университет бяха наградени тазгодишните победителки. Ето ги и тях!
Д-р Изабела Генова
Нейните постижения са достойни съвсем скоро да се нареди между лауреатите на Нобеловите награди. Дейността и е насочена към разработването и дизайна на нови наноструктурирани порести композитни материали на основата на активни въглени, силикати и метални оксиди с потенциално приложение като катализатори за получаване на алтернативни горива.
Д-р Кирилка Младенова
Втората стипендиантка е д-р Кирилка Младенова, която изследва взаимодействията на бестрофин-1 със мембранни структури и влияние на експресията му върху епителните клетки. Това е задълбочено изследване на белтъка човешки бестрофин 1, а мутации в гена, който кодира този белтък, водят до прогресивно намаляване на зрението и слепота. Тя работи от 4 години в научната сфера и в момента е главен асистент в Катедра "Биохимия" на Биологически факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Д-р Наталия Бухова
Третата награда е за д-р Наталия Бухова, която е автор на повече от 20 статии в международни списания и е участвала в редица национални и международни конференции. Научните й интереси са насочени към изследвания на фундаментални процеси при поляризационен холографски запис в нанокомпозитни материали на основата на азополимери. Фокусът е върху изобретяването на нова среда за запаметяване на информация, която ще е с много по-голям капацитет от наличните на пазара в момента.
На церемонията присъства вицепрезидентът на България Илияна Йотова, която поздрави стипендиантките.
Снимки: Actualno.com/Милена Славкова
"За мен днес е наистина един великолепен празник. Днес ние даваме оценка на едни невероятни жени, млади жени, които са дръзнали да се занимават с наука, днес, когато в България това е изключително трудно. Сега е времето и да се замислим дали сме достатъчно достойни за тези млади жени. Ние като държава, ние като управление и ние като граждани, защото е факт, че днес за наука се дават много малко пари", заяви Йотова.
"Много трудно е днес да си жена, много трудно е да се бориш в науката, както и политиката. Единственото нещо, което ние жените трябва да мислим, когато се занимаваме с наука и политика, е това до колко можем да го правим, а не да мислим за равноправие и за другите неща, които за съжаление не винаги са ни дадени", каза още Йотова.