Ученици предотвратиха влакова катастрофа в Горна Оряховица

22 март 2023, 14:41 часа • 6411 | прочитания

Двама деветокласници от гимназията по железопътен транспорт в Горна Оряховица са предотвратили сериозна влакова катастрофа. Инцидентът станал преди седмица край гарата в село Дралфа. Тогава последният вагон на бързия влак Варна-София се озова на две жп линии, а предполагаемата причина за това е прибързана реакция на ръководителя на движението, съобщиха по Нова Телевизия.

Още: "Ръка за майка ми" - кампания в подкрепа на самотни майки и техните деца

Още: В Димитровград: 96-годишна дари 100 000 лв. за детско отделение на болницата

По всяка вероятност той е обърнал по-рано стрелката, докато влакът преминавал. 

На излизане от гара Дралфа влакът се опитал да премине от един коловоз на друг, тъй като част от трасето е в ремонт. Последният вагон не успял да смени релсите и застанал напречно на жп линията. 

"Когато видях какво става, дръпнах внезапната спирачка и влакът спря на момента", разказа Никълъс Михайлов. Той и връстникът му Йордан Киров всеки ден пътуват с въпросния влак до училище. По думите им ниската скорост, с която са се движили, е и причината да не се стигне до по-сериозен инцидент. 

Още: "Благодаря, България": Мило македонско писмо заради Кочани се появи в посолството ни в Осло (СНИМКА)

Още: Млад български учен откри нова планета. По-тежка "сестра" на Земята и с вероятност да поддържа живот

"Когато излязохме да огледаме периметъра, забелязахме, че има стълб, който беше на около метър от вагона. Реално щеше да се вреже във влака", каза още Михайлов.

Според Иван Чолаков - директор на ПГЖПТ "Н.Й. Вапцаров" в Горна Оряховица, двете момчета са предотвратили сериозна влакова катастрофа. "Можеше вагонът да се обърне. В него, освен те, са пътували и други пътници, и служители на железницата, което щеше да е голяма трагедия", коментира Чолаков. 

Още от Горна Оряховица: 

Спасител и журналист показаха в изложба земетресението в Турция

Още: Шофьор на градския транспорт в София замести Баба Марта (СНИМКА)

Още: Показват благотворителният филм "Нищо не може да те спре"

С мащабен ремонт читалище в Горна Оряховица и летният театър стават регионален културен център

Здравни и социални услуги в Горна Оряховица ще получават 211 нуждаещи се

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес