Поредица от мини събития стават част от фондонабирателната кампания за възстановяване на живописното Драгоманско блато, което стана жертва на унищожителен пожар през януари 2020.
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
Преди няколко месеца деветото издание на едно от най-популярните родни състезания за планинско бягане и колоездене "Байк и рън за Чепън", провеждащо се в региона, застана изцяло зад каузата за възстановяване на природната забележителност в подножието на Чепън планина. Събитието, което трябваше да се проведе през април, отложи провеждането си за 17 октомври поради епидемиологичните мерки.
На 5 юли организаторите на състезанието и група ентусиасти проведоха опознавателно бягане "Чепън Скай отблизо и на място" с цел популяризиране на каузата и тестване на новото бегаческо трасе на състезанието с дистанция 30 км. На 13 септември пък предстои пешеходно изкачване на връх Петровски кръст – най-високата точка на Чепън планина край Драгоман.
26 септември ще е с фокус върху колоездачите – ще се проведе опознавателно преминаване с велосипед 23 км трасе на Байк и Рън за Чепън. Малко преди същинското състезание, 17 октомври, ще се случи и доброволческа акция в покрайнините на Драгоманското блато. Точната дата и активности тепърва се фиксират – всеки желаещ да се включи може да следи подробностите на chepan.stenata.com или Facebook страницата на състезанието.
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
Пет лева от всяка стартова такса за състезанието "Байк и Рън за Чепън – Адреналин с Кауза" ще бъдат дарени за възстановяване на моста, отвеждащ към вишката за наблюдение на птичето богатство!
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка
Под надслов "Адреналин с кауза" организаторите се обединиха около идеята за възстановяване на част от инфраструктурата на Драгоманското блато – едно от 11-те световно значими орнитологично важни места в България. Целта е да бъдат събрани средства за най-неотложните дейности в рамките на по-голямата кампания на Сдружение за дива природа "Балкани" за възстановяване на щетите от пожара.
Защо Драгоманското блато?
Драгоманското блато е единственото карстово блато в България и е най-голямата естествена влажна зона и находище на гнездящи водолюбиви птици в близост до София. Заедно с Чепън планина, то е определено за представително местообитание от европейско значение за опазване на биологичното разнообразие. Включено е в списъка на орнитологично важните места, като част от комплекса "Влажни ливади – Раяновци", а също и в европейската система от защитени територии NATURA 2000.
Още: Четирима души получиха втори щанс за живот след донорска ситуация във Варна
Още: Със сложна операция: Лекари от ИСУЛ спасиха жена с рак на сливицата