По покана на Западно и средно европейски Митрополит Антоний и фондация „Трейс за хората“, с изпълнителен директор Десислава Любенова, в София се учреди Инициативен комитет „Свети Тривелий Български - православен храм“.
Почетен председател е акад. Антон Дончев, а председатели са Митрополит Антоний и проф. д-р инж. Николай Михайлов, ръководител на Катедра „Пътища“при УАСГ. Сред учредителите са доц. д-р Павел Павлов, зам. декан на Богословски факултет при СУ „Св. Климент Охридски“, адвокат Любимир Владикин, управител на адвокатско дружество „Владикин, Славов и партньори“, специалист по данъчно и търговско право, Мирослав Манолов, изпълнителен директор на „Трейс Груп Холд“ АД, Костадин Костадинов, директор на Историческия музей в Добрич, общински съветник в общински съвет Варна и автор на учебника по родинознание.
„В навечерието на Рождественските пости ние поставяме началото на съграждането на храм", обърна се НВП Западно и средноевропейски Митрополит Антоний към учредителите на инициативния комитет и продължи: "С болка споделям, че в диоцеза на Западно- и Средноевропейската епархия не разполагаме със собствени храмове, които да са построени от наши сънародници. Единственото изключение е храмът ни в Будапеща, посветен на светите братя Кирил и Методий, който е построен със средства на българската общност преди много години. .. За нашите сънародници църквата е място, където те се чувстват сигурни, където получават подкрепа, тя е протегната ръка. В Берлин имаме кризисен център. Идеята да съградим храм, носещ името Св. Тривелий Български – духовно средище със социални функции е навременна и необходима“.
Проф. Михайлов сподели, че книгата на акад. Дончев за хан Аспарух и страниците за Тервел са го провокирали да търси информация и книги за българския владетел. "Вярвам, че името на свети Тривелий- Теоктист - Свети благоверен Цар Български Тервел за всички нас е носител на националното ни достойнство и гордост, защитник на Християнството по европейските земи и пазител на Духа ни“, допълни професорът.
Почетният председател на инициативния комитет, акад. Антон Дончев формулира целта с думите: „Храм в чужда страна е равно на убежище. Господ е дал много важна роля на българите. Малко са българите, които знаят отговора на въпроса защо Тервел е канонизиран за светец“. Според доц. д-р Павел Павлов най-бързият и достоверен начин да си дадем отговор на въпроса е да прочетем Паисий Хилендарски. Историкът Костадин Костадинов бе категоричен: „Кан Тервел е първият по време български светец с българска кръв.“
Името на Св. Тривелий- Теоктист е записано в „Списък на българските православни светци”. Светецът се почита от Българската православна църква на 3 септември. В множество български храмове има стенописи на Св. Тривелий. Във всички храмове рисувани Захарий Зограф можете да откриете лика на българския владетел.
В България на 27.04.2011 г. в с. Мадара бе осветен първият храм в България, чийто патрон е светецът.
Постави се началото на едно богоугодно дело, в полза и подкрепа на нашите сънародници, чиято диаспора в Испания е най- многобройна, дело, което ще съхрани и утвърди вярата и знанията за историята ни.