Проблемът с намирането на болнични легла в настоящата епидемиологична обстановка е голям. С него решава да се справи Пламен Жеков от Бургас, който създава мобилно приложение, което проверява наличието на свободни болнични легла в област София, Бургас и Пазарджик. Дарява го на всички болници, с чиято помощ служители на районни здравни инспекции, телефон 112 и лекари работят денонощно. Отзивите са, че приложението е улеснило сравнително много работата им.
Още: С благотворителен концерт в памет на 14-годишния Вальо Плевен постави начало на кампания
Още: Шофьор на градския транспорт в София замести Баба Марта (СНИМКА)
Пламен обясни пред Actualno.com, че причината да направи приложението е, че е гледал интервю на собственик на частна болница в Бургас, който е изказал необходимостта от система, която да работи в реално време и да показва свободните болнични легла.
"Отидох при него и той ми даде задание. Това задание го разработихме буквално за 6-7 часа и го представихме пред кмета на Бургас. Той го одобри и те започнаха да работят с него. След това ние го надградихме и София и Пазарджик също се включиха към приложението.", добавя още той.
Още: Показват благотворителният филм "Нищо не може да те спре"
Още: Първата чернодробна трансплантация за тази година във ВМА спаси 54-годинша жена
Пламен очаква включването на всички РЗИ-та в страната в мобилното приложение: "Всяко едно РЗИ, което пожелае и има нужда да ползва подобен софтуер за следене на свободните COVID легла, може да се обърне или към община Бургас, или към РЗИ-София."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За втори път в България: Още един българин с две изкуствени сърца
Още: Съдови хирурзи спасиха живота на мъж с кървене в стомаха
Програмистът е категоричен в това, че приложението е напълно безплатно и ще продължи да бъде такова. "Неговата идея е да спре лутането на линейките от болница в болница", казва Пламен.
Целия разговор може да видите ТУК.
Още: Пробив в химичната наука и надежда в битката с рака: Д-р Мария Аргирова в "Студио Actualno"
Още: Виктория е първото инвитро бебе на Столична община за 2025 г.
Интервю на Илиана Симеонова