Чешмите са част от българската култура и традиции. В миналото чешмата е било място където млади и стари се събирали, първите срещи на влюбените били там. Заможните хора са дарявали пари за построяването на чешма. Голяма част от чешмите се използвали и за напояване на домашните животни (крави, кози и т.н.). Всяка чешма има своята история, било то любовна или спомен за някой скъп човек.
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
В наши дни голяма част чешмите, които някога са били центърът на социалния живот на българина, са пред разрухата си. Именно затова Фондация “Наука за природата” стартира кампанията си за възстановяване на чешми в Южна България.
Чрез апликацията „Чешмите“ всеки ще има възможност да отбележи чешма, която да бъде реновирана. Апликацията е много лесна за използване и позволява да се отбележат точните координати на чешмата, да се добави снимка и да се напише бележка.
Българска традиция повелява „да сториш добро на странника, да напоиш жадния и да нахраниш гладния“
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
Чешмите са много важна част от живота, както на хората, така и на животните. От коритата на чешмите дивите животни пият вода, туристите спират за почивка и да утолят жаждата си или да се разхладят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка
Фондация “Наука за природата” има за цел да реновира 84 крайпътни чешми в Южна България , а всеки от нас ще може да отбележи чешмата, която желае да бъде реновирана.
Партньори в тази инициатива са Българска асоциация по водите и Хидротехническия факултет на УАСГ.