Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нов метод на физиологична електрокардиостимулация предпазва сърцето от развитието на сърдечна недостатъчност

20 януари 2023, 13:12 часа • 4551 прочитания

Все по-успешно у нас навлиза нов метод на физиологична електрокардиостимулация, явяващ се алтернатива на познатата до сега конвенционална стимулация на дясна камера.

Още: За втори път в България: Още един българин с две изкуствени сърца

Още: Съдови хирурзи спасиха живота на мъж с кървене в стомаха

Трима пациенти от началото на 2023 г. в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ са преминали успешно през технологично иновативна процедура, състояща се в електрокардиостимулация на снопа на лявото бедро.

Манипулациите са извършени от екипа на проф. Светослав Йовев, завеждащ Отделение по кардиостимулация и електрофизиология в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков”.

Интервенцията представлява стимулация, при която със специален 3D интродюсер се въвежда електрод с активна фиксация в септума и под електрофизиологичен контрол се захваща сигнал от лявото бедро на проводната система на сърцето.

Още: Пробив в химичната наука и надежда в битката с рака: Д-р Мария Аргирова в "Студио Actualno"

Още: Виктория е първото инвитро бебе на Столична община за 2025 г.

Предимството на новия метод е, че е напълно физиологичен, като се стимулира директно проводната система на сърцето, докато при стандартната терапия с конвенционални стимулации се извършва от върха на дясната камера и се стимулира мускулатурата и впоследствие съществува риск от предизвикване на пейсмейкърна индуцирана кардиомиопатия, която може да доведе доърдечна недостатъчност.

Самата манипулация е рутинна, също както при поставяне на обикновен пейсмейкър, само че електродът се имплантира на специфично място и има електрофизиологичен контрол на захващането на бедрото.

Процедурата се реимбурсира 100% от НЗОК.

Имплантацията на стимулатор със стимулация на лявото бедро, може да се приложи при голям процент от пациентите, нуждаещи се от постоянен пейсмейкър.

Още: Три болници обединени за преодоляване на рядка аномалия при дете

Още: Жена с вроден порок на сърцето роди здраво бебе

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес