Днес ще Ви разкажем един разказ с неочаквано продължение. Добрата новина е, че намериха работа на 22-годишно момиче с увреждания от Асеновград, след дълго лутане из институциите.
Още: Във ВМА направиха уникална за България съдова операция
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Николета е с диагноза Детска церебрална паралица (десностранна хемипареза) и епилепсия. Вече няколко месеца работи в Общината в града, като е назначена по европейска програма за младежи с увреждания. Срокът на дейността е 6-месечен. Задължението на Николета в работно време е да разнася документи, които трябва да бъдат подписани от служителите на различните отдели от Общинска администрация. Това е първата работа в живота на момичето, а по-леката форма на заболяването й позволява да се справя отлично с поставените задачи. Неволите на 22-годишната асеновградчанка и нейната майка Габриела Стефанова започнаха още преди години. След като Николета завърши средното си образование семейството се изправи пред нелеки житейски трудности, относно развитието на момичето във всяко отношение, за които Actualno.com Ви разказа в началото на 2017 г.
Преди около четири години, току-що дипломиралата се тийнейджърка посещава продължително време Дневния център за работа с деца с увреждания, но само по няколко часа на ден. През месец ноември миналата година се е провела поредната среща между Габриела Стефанова и заместник-кмета по хуманитарните дейности инженер Мария Вълканова. Темата на дискусията отново е била разкриването на нов център за младежи с увреждания над 18-годишна възраст. Тогава станало ясно, че „скоро няма да се случат нещата“, обяснява майката. На конкретната среща Габриела пак изразила притесненията си, че времето на детето ѝ не е ангажирано по никакъв начин. Николета посещавала ДЦРДУ два дни в седмицата, и то само по два-три часа, „което пак е нещо, но не и достатъчно“, коментира майката.
"При всичките ни срещи аз акцентирах, че трябва да се осигури заетост на тези младежи, за да се чувстват що-годе пълноценни и ангажирани. След една-две седмици Мария Вълканова ми се обади с предложение за работа. Регистрирахме Николета в Бюрото по труда и беше назначена от 01.01.18 г., като Технически организатор към Дирекция „Хуманитарни дейности", разказва вече поуспокоена Габриела Стефанова.
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Първоначално, вече 22-годишната Николета, е била доста притеснена. Срещнала е малка трудност при намирането на различните кабинети по етажите. Притеснявала се е дали ще се справи и дали ръководители ѝ ще бъдат доволни от нея. Постепенно момичето успяло да свикне и вече се чувства добре. Ходи с желание и самочувствие на работа. Когато срещне свои познати първото нещо, което им казва, е че вече работи и е много щастлива. Разказва за колегите си - колко са мили и внимателни с нея.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка
"В личен разговор инженер Вълканова ми каза, че се надява Николета да остане на работа и след края на 6-месечния период по Програмата, който изтича през юни. Ако това стане аз ще бъда много щастлива, заедно с дъщеря ми, тъй като тя е диагностицирана с ДЦП (десностранна хемипареза) и епилепсия. Детето е с 97% инвалидност, което е предпоставка за трудно намиране на работа или дейност, подходяща за нея. Затова страшно много се радвам и съм благодарна, че се случи нещо, което не съм с мечтала и мислила дори", споделя с вълнение майката на Николета.
След като за първи път е започнала работа 22-годишната асеновградчанка е прекратила посещенията си в ДЦРДУ, тъй като е назначена на пълен работен ден.
"Щастлива и доволна съм, че намерихме решение на един огромен проблем, който стои пред стотици такива семейства, като нашето. С какво да се занимават в домовете си другите деца и техните майки, които не могат да работят, защото трябва да се грижат за тях? Заради това са нужни Дневни центрове, подходящи работни места и т.н. Живея с огромната надежда и желание държавата да промени отношението си към хората с увреждания и да положи по-отговорни и адекватни стъпки в намирането на решения на проблемите им. Нужно е да се помага на семейства организирано.
Още: Четирима души получиха втори щанс за живот след донорска ситуация във Варна
Не всеки има сили и възможности да решава сам проблемите си. 22 години търся решение на всеки казус, който възниква пред нас, и успявам, до голяма степен. Гордея се с постигнатите резултати при Николета, както във физическото, така и в интелектуалното ѝ развитие. Работата позволява на детето ми да се чувства пълноценно и равнопоставено с останалите, а не затворено и отхвърлено. Иска се много внимание, грижа, подкрепа и средства. Тя ги получаваше в годините, както от семейството ни, така и от близки и приятели. Пожелавам на всички майки да бъдат борбени, силни, да не се предават и отчайват. Защото едно съм разбрала - все ще се намери решение, макар и трудно или по-късно", сподели в заключение пред екипа ни Габриела Стефанова.