Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Котарак получи втори шанс за живот благодарение на новите технологии

25 януари 2017, 12:27 часа • 6319 прочитания

Десетмесечният котарак Пух, загубил задните си крайници в инцидент с автомобил, получи нов шанс за живот след революционна операция, извършена успешно за първи път у нас от български ветеринарен лекар.

Още: За втори път в България: Още един българин с две изкуствени сърца

Още: Съдови хирурзи спасиха живота на мъж с кървене в стомаха

Функцията на крайниците на Пух беше възстановена след две интервенции и сложен рехабилитационен процес, продължил 3 месеца.

Иновативната, високотехнологична операция, извършена от д-р Владислав Златинов (Централна Ветеринарна Клиника- София), включва костно вграждане на титаниеви импланти (ендопротези), към които се прикрепват специално изработени външни (екзо) протези. Този метод за протезиране (Intraosseus Transcutaneous Amputee Prosthesis-ITAP) е все още в процес на разработване и е прилаган рутинно само в два ветеринарни центъра по света.

Проф. Ноел Фицпатрик от Великобритания е най-изявеният новатор, въвел този метод на протезиране във ветеринарната медицина. Първоначалният му опит е използван дори за подобрение на практиките, прилагани при протезирането в хуманната травматология. Това е рядък случай, в който постижение във ветеринарната медицина допринася за развитието на съответната област в хуманната.

Още: Пробив в химичната наука и надежда в битката с рака: Д-р Мария Аргирова в "Студио Actualno"

Още: Виктория е първото инвитро бебе на Столична община за 2025 г.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ СЪС СНИМКИ!

Успешният случай на Пух, който вече уверено използва новите си крайници, ще даде надежда и за други пациенти.

Д-р Златинов, оперирал котарака, стартира дългосрочен проект за развитие и подобрение на техниката за протезиране при животните. Вече са оперирани други две котки и едно куче (чрез ITAP метода), които са в процес на възстановяване.

Протезиране се налага при тежки травми или злокачествени образувания на крайниците, които доскоро бяха „третирани“ единствено чрез ампутация. Иновативната терапия би спасила функцията на крайника, а в случаи като на Пух - и живота на пациента.

Още: Три болници обединени за преодоляване на рядка аномалия при дете

Още: Жена с вроден порок на сърцето роди здраво бебе

Проектът е подкрепен от Let’s Adopt Bulgaria, организация за защита на животните, и Ортовет Медикъл, единствената българска фирма за производства на протези за животни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес