Учебни материали за климатичните промени ще насърчават учениците сами да търсят решения на климатичните предизвикателства в своите общности
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Изключителен принос в българската наука: Проф. Август Иванов в "Студио Actualno" (ВИДЕО)
Учебни материали за проектно-базирано обучение и задълбочаване разбирането на учениците за климатичните промени ще бъдат достъпни безплатно за учители и ученици в цялата страна от предстоящата учебна година.
Целта на материалите е да подкрепи учениците да разбират по-добре предизвикателствата, свързани с климатичните промени и да ги провокира сами да търсят и предлагат на решения на екологичните проблеми в техните общности. Образователните ресурси дават възможност също на учителите да прилагат нови и иновативни преподавателски подходи, които дават повече свобода и поле за действие на учениците във връзка с актуална тема за целия свят.
Материалите са насочени към ученици от 5 до 12 клас и ще могат да се интегрират в образованието по различни предмети. Те обхващат три тематични области:
Още: Във ВМА направиха уникална за България съдова операция
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Транспорт и климатични промени;
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Природа и земеделие;
Производство и енергия.
Учебните ресурси се изготвят по проект на фондация “Заедно в час”, който е финансиран от Европейската климатична фондация (European Climate Foundation).
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка
“Макар често да чуваме, че бъдещето е в ръцете на учениците, рядко в България ставаме свидетели на конкретни дейности, които да позволяват на децата наистина да участват в търсенето на решенията за предизвикателствата на бъдещето. С тези учебни материали, заложените идеи и възможността самите ученици да бъдат активна част от справянето с климатичните промени е стъпка към това да имаме по-овластени, по-активни и отговорни граждани утре. Вярвам, че материалите дават добра възможност и на самите учители да се ангажират повече с темата и да ги доразвият като дейности през своя опит и умения.”, споделя Юлия Мишкова, обучител в екипа на “Заедно в час” и един от специалистите, които работят по проекта.
В първа фаза на проекта с подкрепата на опитни външни консултанти вече са създадени първите варианти на учебните материали и план за конкретни дейности за проектно базирана работа с ученици по темата за климатични промени.
Следващата фаза на проекта, която обхваща месеците до края на учебната година, учебните материали ще се тестват в няколко училища в цялата страна. Всички ученици, които работят по материалите ще разработят свои проекти за решаване на климатични предизвикателства на база на наученото. Проектите и идеите на учениците ще бъдат публично представени на специално събитие на 11 юни в София. Следва допълнително тестване на учебните материали и в традиционната Лятна академия на “Заедно в час”, която ще се проведе от 19 юли до 5 август в две училища в София.
След получаване и обработване на обратната връзка от учениците и учителите от тестовия период материалите ще бъдат финализирани. Те ще бъдат публикувани и разпространени публично като ресурси на най-големия български сайт за обучителни ресурси за учители Prepodavame.bg.
Материалите също ще бъдат преведени и на други езици и ще бъдат разпространени в образователните организации от глобалната мрежа на Teach For All.