„Пи Ес Архитекти“ ЕООД с ръководител Пенка Станчева е класирана на първо място в конкурса за избор на проектант за лабораторен блок в антарктическата ни база на остров Ливингстън.
Още: Със сложна операция: Спасиха мъж с разкъсана аневризма в корема
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Конкурсът бе обявен през май месец от проф. д.н. Христо Пимпирев – директор на Българския антарктически институт.
Второто място е отредено за проектантски колектив с ръководител арх. Деяна Алшех - Аржентина. Трети е проектантски колектив с ръководител инж. Константин Стоилов.
Наградите за първо, второ и трето място са съответно 2000, 1500 и 1000 лева.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Изключителен принос в българската наука: Проф. Август Иванов в "Студио Actualno" (ВИДЕО)
Класираният на първо място ще получи задание да създаде работен проект за лабораторията на стойност 950 000 лева без ДДС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Във ВМА направиха уникална за България съдова операция
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Изграждането на нова лаборатория се налага заради необходимостта на експедицията да осъществява геоложки, биологични, медицински и екологични научни изследвания.
Специализираните помещения ще са предназначени за лабораторна обработка на събраните проби и образци от теренните проучвания. Журито е с председател проф. Пимпирев и членове: доц. Юри Кучев (зам.-ректор на Софийския университет), арх. Димитър Коев, доц. любомир Кендеров, Йордан Йорданов, Драгомир Матеев и Стефан Велев.
Оценката на проектното решение бе извършена на база сравнение между отделни предложения, като се оценяват високата естетическа и функционална стойност на предложеното решение съгласно представеното техническо задание.
Към проекта се прилага обяснителна записка, план - разпределения на етажа; разрези и фасади; текст с технически показатели; визуализации на обемното решение на сградата; от която журито да придобие най-точна представа за проектното решение.
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Досега има няколко сгради в българската база на о-в Ливингстън. Основната е построена през 1997 г. и е с размери 11/6.6 метра. Жилищната сграда се състои от дневна и кухненски бокс, сервизно помещение и три спални с десет легла (от общо 28 на базата), както и мазе, използвано за склад.
През сезона 2005/6 г. към нея е добавена метална пристройка 4/6.6 метра, в която е разположен инсинератор.
„Куцото Куче” е построена през 1988 г. и е с размери 6/3.5 метра. Понастоящем е Музей на остров Ливингстън, от октомври 2012 е филиал на Националния исторически музей в София. Разполага с радио-комуникационен център и поща, а при необходимост има условия за обитаване от петима души.
„Руската барака“ е построена през 1988 г. с размери 4/2.5 метра, от дървени панели, за работилница и склад. В момента е неизползваема и полуразрушена. Предстои нейното изнасяне.
Малка "алпийска" постройка „Каса Еспаня“ - построена е през 2006/7 г., като вътрешните помещения и инсталации са завършени през 2010. Тя е двуетажна жилищна сграда с размери 3.6/7.2 м, пет легла, санитарен възел и работно помещение за учените.
Голяма "алпийска" къща - построена през 2007/8 и окончателно завършена през 2011 г. Двуетажна сграда с размери 9.7/7.2 м, с общо девет легла, две необзаведени помещения, лекарски кабинет и санитарен възел.
Фундаментите на „Куцото Куче” и "алпийските" къщи са от 200-литрови варели за нафта, вкопани в моренния насип и запълнени с бетон, а външните стени са ламаринени сандвич-панели с полиуретанова сърцевина.
Старият параклис „Свети Иван Рилски” е построен през 2003 г. Размерите му са 3.5/3 м, абгешпертови плоскости, покрити с ламарина. Разположен е на 220 м югоизточно от „Куцото Куче” и е първа православна постройка в Антарктика и най-южна в света до 2011 г.
През сезона 2011/12 е построена нова сграда на параклиса, която представлява дъгообразна конструкция с размери 4/5.5 м, ламаринена с шперплатова вътрешна облицовка. Разположена е на склона на Песяков хълм на 60 м южно от „Куцото Куче”.
Старата метеорологичната площадка на базата е разположена 50 м югоизточно от „Куцото Куче” на надморска височина 20.4 м. През 2008/09 наблизо е монтирана автоматична метеостанция.
Хеликоптерната площадка се намира между сградите на базата и морския бряг край северния бряг на Голямата лагуна.
Новата постройка, за която сега ще се прави работен проект за лабораторен блок, ще бъде разположена близо до старата метеорологична площадка.