Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българи в световния елит за Изкуствен интелект

25 септември 2023, 11:36 часа • 5878 прочитания

Седем научни постижения с участие на учени от института INSAIТ към Софийския университет „Св. Климент Охридски” бяха приети на най-престижния световен форум за изкуствен интелект - NeurIPS. Конференцията е на първо място в областта на изкуствения интелект и се нарежда в топ 10 на научните конференции в света измежду всички сфери с хирш-5 индекс 309. За авторитета на форума говори и фактът, че тук през 2017 г. е публикуван моделът, над който се изгражда ChatGPT, 5 години преди самото приложение да завладее света.

Още: България става световен център за компютърни науки и изкуствен интелект

Публикациите в топ научни конференции като NeurIPS са от стратегическо значение за САЩ, Китай и други водещи държави в развитието и внедряването на изкуствения интелект. В историята на NeurIPS (конференцията за системи за обработка на невронна информация), от създаването й през 1987 г. досега не е имало участие на българска институция.

Още: Радев дава начало на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в България

Екипът и постиженията

Д-р Никола Константинов от INSAIT е ръководител на две от приетите седем статии. Те представят нови алгоритми за споделяне на данни с цел създаване на по-добри и надеждни модели за изкуствен интелект. Разработените методи свързват различни сфери в науката като машинно обучение и теория на игрите, популяризирана от игралния филм „Красив Ум”, посветен на Нобеловия лауреат Джон Наш. В една от тези статии участват и проф. Мартин Вечев, архитект на INSAIT и Георги Пашалиев, ученик в 12 клас от Софийската Математическа Гимназия.

Още: Откриват институт за компютърни науки и изкуствен интелект в България с бюджет 170 млн. лв.

Докторантът от INSAIT Антон Александров също записва името си сред учените с одобрен доклад на престижната конференция. Статията представя нов метод за създаване на многоезични бази данни, използвани за обучение на изкуствен интелект. В останалите четири публикации участва проф. Люк Ван Гуул, един от водещите световни учени и пионер в изкуствения интелект, който се присъедини към INSAIT през 2022 г. Те са в сферата на 3D дифузионните модели, компютърното зрение, дълбоките невронни мрежи и други.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес