Варосването на овошките се извършва, за да се предпази кората на дървото от слънчево изгаряне и вредители.
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Още: Какво ще се случи, ако използвате йод за торене на разсада?
Варосване през есента
Градинарите често варосват дърветата в градината си през пролетта, но това трябва да се направи през есента, за да се предпазят дърветата от вредители, които зимуват в кората им. В случая правилната подготовка е не по-малко важна от самата процедура. Първо подгответе дърветата, изберете ден, в който не вали.
Защо варосването на дърветата през есента е задължително?
Под овощните дървета развийте полиетиленовото фолио, след което с дървена или пластмасова шпатула почистете стволовете и големите клони от лишеи, мъх и мумифицирани плодове. Ако има механични повреди и малки травми по ствола покрийте ги с градински лак.
Още: Как трябва да се реже прецъфтяла орхидея
Още: Знаете ли как се гледа синя орхидея
След това пригответе сместа за варосване. Съставът трябва да включва: органично лепило или сапун за пране, така че да се залепва добре, както фунгицид, гасена вар или креда.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои цветя се засаждат до ягодите, за да отблъснат вредителите
Още: Кои хитрости при засаждането на ягоди ни дават богата реколта?
Също така си струва да добавите глина към сместа, която добре покрива пукнатините в кората. Може да добавите бордолезов разтвор или други продукти с мед, за да предотвратите развитието на гъбички.
За приготвяне на сместа сложете 2 кг вар в голям съд, внимателно го залейте с 10 литра вряща вода и покрийте с кърпа или друг материал и изчакайте, докато спре да кипи. След това се добавят фунгицид, 1 кг глина, 1 лопата угнил оборски тор и всичко се разбърква добре. За целта може да използвате готова смес, закупена от специализиран магазин. Например градинска боя на водна основа, която не се отмива 1-2 години. Боядисвайте дървета с нея при температури над 0°C, защото съхне много време – цял ден.
Пригответе сместа в дълбок и широк съд, необходимите работни инструменти са четки или тесен валяк за боядисване, респиратор и пистолет.
Още: Какви грешки се допускат най-често при засаждане на дървета?
Още: Три лъжици от това и разсадът на краставиците ще расте като луд, след като го засадите в градината
Боядисайте или варосвайте ствола на дървото, като започнете от долната му част и стигнете до скелетните клони. Намажете внимателно с вар или боя всички гънки и дупки по кората, за да не останат тъмни петна по нея.
Тънкостите при варосване на овошки, които трябва да знае всеки градинар