Празът е зеленчук, който подчертава вкуса на ястията и им придава уникален аромат. Освен това е истинско съкровище – съдържа ценни витамини и минерали, които отлично укрепват организма и помагат при лечението на много заболявания. Юли е идеалното време за засаждане на праз за късна есенна и зимна реколта. Какъв е най-добрият начин за засаждане на праз в градината, така че зеленчуците да растат големи и дебели? Разберете сега!
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Засаждане на праз през юли
Вече сте прибрали част от реколтата си и не знаете как да използвате празните лехи? Юли е подходящо време за засаждане на разсад от праз за късна есен. Този зеленчук се използва широко в кулинарията - има по-деликатен вкус от традиционния лук, който обогатява много ястия. Освен това празът е изключително здравословен, тъй като съдържа ценни витамини и минерали, като калий, фосфор, калций и органични серни съединения. Всичко това го прави често отглеждан зеленчук в домашните градини. Преди да започнете да засаждате праз през юли, трябва да запомните няколко важни стъпки.
Още: Събиране на реколтата от праз ЛУК: Ето как
Една от най-важните дейности е правилната подготовка на основата. Поради факта, че има доста високи хранителни изисквания, струва си да обогатите почвата с гранулиран оборски тор. Най-добре е почвата да е плодородна, хумусна и добре дренирана, с леко кисела до алкална реакция. Освен това трябва да се погрижите за слънчева позиция.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Как да засадите разсад праз през юли?
Преди да поставите разсада в земята, скъсете върха му (срязвайки 1-2 см от върха) и внимателно подрежете корените. Това кара растенията да се вкореняват по-добре, а издънките им да са дебели и да имат по-големи бели части.
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Още: Ето как да съхраните лука правилно, така че да запази свежестта си по-дълго
След това подгответе малки дупки - разстоянието между редовете трябва да бъде 25-30 см, а между растенията 10 см. Поставете разсада в дупките, полейте ги и внимателно ги покрийте с пръст. Въпреки че празът не се напада често от болести и вредители, струва си да защитите младите растения. За целта покрийте разсада с мрежа против насекоми или плътно перде, за да затрудните достъпа на вредителите.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Как да засадите праз от разсад?
Празът не трябва да се засажда след други луковични зеленчуци, за да се избегне рискът от пренасяне на болести и неприятели, характерни за тази група. Не обича и компанията на варива, особено грах и боб.
В каква позиция празът ще се чувства най-добре? Сред ранни картофи, зеле и кореноплодни зеленчуци. Ако нямате празни лехи, празът може да се засади между редовете на ягоди, краставици или домати.
Отглеждането на праз изисква редовно плевене. Не можем да пренебрегнем и поливането. Въпреки че е растение със силна и добре развита коренова система, то е относително плитко и поради това не може да достигне дълбоко в почвата. Ето защо поливането трябва да бъде редовно, особено в периоди на суша, което се отразява на крайния добив. Така празът ще стане голям и плътен.