Градинарите винаги имат големи очаквания за реколтата от домашни ягоди. Важно е, за да процъфтяват растенията в градината, през април да се извършат няколко специфични мерки за грижата към тях. Тогава се увеличава и перспективата за сочни и вкусни плодове!
Още: Ослепителни цветя за балкона: Комбинациите, които ще го преобразят
Ключови грижи за ягодите през април
- Отървете се от плевелите
Пълно слънце, рохкава почва, дълбока и богата на хумус: това са условия, при които не само ягодите растат добре. Ето защо често в лехата с ягоди за много кратко време се появяват плевели от всякакъв вид. Преди плевелите да поникнат, трябва незабавно да ги изплевите, защото ягодовите растения не са много ентусиазирани от конкурентната флора.
В допълнение, плевелите причиняват повече сутрешна роса, която се събира между ягодовите растения. Полученият топъл и влажен климат е особено популярен при един вид: сивата плесен (Botrytis cinerea). Прониква през ягодовия цвят още през пролетта. През лятото гъбата причинява кафяви и гнили петна по плодовете. Най-късно, когато ягодите се покрият навсякъде със сива плесен, е ясно, че вече не стават за консумация. И това не е всичко - съдържащите се в плесента спори бързо заразяват други ягоди, така че в най-лошия случай реколтата се проваля напълно.
Още: Тайната на пищния цъфтеж: Как да се грижите за хортензиите през април
За да се отървете от плевелите между ягодите, можете да ги окопавате – но го правете внимателно, за да не повредите корените, които минават близо до повърхността на почвата!
В допълнение към борбата с плевелите, листата, заразени с Botrytis cinerea, винаги трябва да се отстраняват. За да предпазите ягодите от висока влажност, от април нататък затоплящите покривки от руно трябва да се поставят само когато има опасност от нощни слани.
- Поставете ягодите в слама
Мулчирането на вашите ягоди със слама ще помогне за намаляване на риска от гъбични заболявания. Тази подложка се добавя към края на периода на цъфтеж, когато ягодите потъват в земята. Много важно при мулчиране: Ако „подхранвате“ твърде рано, предотвратявате отделянето на топлина от почвата във въздуха. В ясни и безветрени нощи лесно може да се появи замръзване, особено в падините, което унищожава цветята и плодовете.
Още: Какви растения да засадите през април? Ето 5 чудесни идеи
Можете да убиете два заека с един камък, като тънко мулчирате лехите с ягоди с изсушена окосена трева: почвата остава влажна и растежът на плевелите се потиска. Без значение какъв мулч използвате, плодовете остават чисти. Не е необходимо никакво измиване, което би влошило качеството на деликатните ягоди преди обработка.
- Поливане за вкусни ягоди
Няма съмнение: ягодите са най-вкусни, когато са хубави и сочни. За да направите това, трябва да ги поливате редовно в сухо време, от образуването на пъпки до образуването на плодове. Прясно засадените ягоди също трябва да бъдат добре снабдени с вода, тъй като кореновата им система все още трябва да се утвърди. При поливане трябва да се спазва следното:
Още: Закъснели сте с разсада? Тези 3 съвета ще ускорят покълването на семената
- Винаги поливайте обилно, за да може водата да проникне в по-дълбоките слоеве на почвата. Това насърчава ягодовото растение да изпрати корени на по-дълбоки нива.
- Горните три сантиметра от почвата винаги трябва да се оставят да изсъхнат между поливанията. „Тестът с пръст“ дава точна информация!
- Прицелете се добре! Водата трябва да достига директно до корените на ягодата, а не до цветовете и листата.
- Най-добре е да се полива сутрин. Ако поливате ягодовите растения вечер, те ще останат влажни през нощта, което от своя страна увеличава риска от заразяване с гъбички. Поливането на пряка слънчева светлина също не е полезно за ягодите, тъй като листата могат да изгорят.
- За заетите градинари капковото напояване може да бъде полезно, защото гарантира, че водата винаги достига до правилното място и минимизира риска от заразяване със сива плесен.
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градински задачи през април