Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За да няма мана по картофите - ето с какво се пръска

27 ноември 2023, 18:57 часа

Маната или фитофтората, една от най-разпространените болести по доматите и картофите, стои като тежък облак над очакваната реколта на градинарите. Създавайки унищожителни условия за растеж, тази болест, известна и като Phytophthora infestans или "чернилка", може да доведе до сериозни загуби в градината. Но има няколко ефективни метода за предотвратяване и лечение на това неприятно заболяване.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Картофена мана: Признаци и предпазване от болестта

Какво е фитофтората?

Фитофтората получава своето име от гъбата, която я причинява - Phytophthora infestans, което в превод означава "това, което унищожава растенията". И наистина, гъбата унищожава всички части на растението, които са над земята, причинявайки тежки загуби в реколтата. Чернилката по доматите и картофите е особено разпространена, предизвиквайки безпокойство сред градинарите.

Фактори, подпомагащи развитието на маната

Неприятната мана по картофите и доматите процъфтява при чести и внезапни температурни колебания, студена роса и гъсти насаждения. Често засяга доматите, но не щади и картофите, патладжаните, пипера, ягодите, както и цитрусовите растения. Този вреден гост може да се пребори успешно с народни средства, които са достъпни и ефективни.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

картофи

Народни средства за борба с маната

  1. Сода и слънчогледово олио - Смес от 1 супена лъжица хлебна сода, 3 супени лъжици олио и 1 супена лъжица течен сапун, разтворена в 5 литра вода, се пръска върху растенията. Този разтвор е изключително ефективен за борба с маната и може да се нанася с пръскачка или пулверизатор.
  2. Иглолистна настойка - Игличките от борови дървета или други иглолистни растения се варят във вода за пет минути. Полученият концентрат се разрежда с вода в съотношение 1:5 и се добавя течен сапун. Този разтвор е изключително полезен за предотвратяване и лечение на маната.
  3. Копривена настойка - Копривата, смляна и оставена във вода за 24 часа, се филтрира и добавя течен сапун. Този разтвор се разрежда с вода и се използва за пръскане на растенията.
  4. Тинктура от чесън - Чесънът се смила и оставя във вода за 72 часа. Тинктурата се разрежда с вода, добавя се йод и течен сапун. Този силно ароматен разтвор е ефективен за предотвратяване и лечение на маната.
  5. Млечна баня - Разтвор от мляко или суроватка, заедно със захар, се използва за пръскане на растенията. Този метод също се е показал като ефективен в борбата с маната.
  6. Вода с пепел - Комбинация от пепел и вода, която се вари и охлажда, се използва за пръскане на болните растения. Останалите части от изгорелите дървета могат също да бъдат използвани, като се разпръскват по растенията.
  7. Нетъкан текстил - Покриването на растенията с нетъкан текстил, който спомага за предотвратяване на контакта с влагата, също е ефективен метод за борба с маната.
  8. Медна жица - Използването на медна жица, забита в стъблото на растението, създава "чип-охрана" от фитофтора. Този метод подпомага бързото развитие и узряване на плодовете.

Късната болест по картофите: Какво представлява?

Маната по картофите и доматите не трябва да бъде подценявана, но с правилния подход и използване на ефективни народни средства, градинарите могат успешно да я контролират. Предпазвайки растенията си и използвайки тези прости, но ефективни методи, всеки градинар може да се наслади на здравословна и обилна реколта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес