Една от най-важните теми, обсъждани от градинарите при отглеждане на всички култури, е напояването. Осигуряване на правилната влажност, недопускане на преполиване и засушаване се считат за едно от най-важните условия за богата реколта. Или поне така бе до преди зараждането на идеята за сухо земеделие. Методът за отглеждане на култури без допълнително напояване, а само като се разчита на естествените природни явления, става все по-популярен. Нарича се сухо земеделие именно защото напояването не е сред грижите и задълженията на градинари и земеделци, избрали именно този метод за отглеждане на културите си.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Зараждане на сухото земеделие
Макар да се счита за продукт на новото време и за идея, чието начало е през 19 век, сухото земеделие е било познато преди хиляди години и е намирало приложение още в Древен Египет. Докато за съвременния човек, използващ различни модерни начини за напояване като капково напояване и различни системи за напояване например, много култури и цивилизации са отглеждали доста успешно храната си и най-вече грозде, тиква, пшеница, царевица, пъпеши и домати, без да напояват, разчитайки само на дъждове и подпочвени води.
Кога е най-подходящото време за засаждане на домати?
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Вероятно отделяте толкова много време и внимание на напояването на културите, че отглеждането на домати без поливане ви се струва невероятна и мит, който не води добри резултати. Грешите. Възможно е да поливате засадените домати само през първата седмица-две, докато се хване разсадът и след това да преустановите поливането до момента на обиране на реколтата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Ако идеята да отгледате доматите в градината си, без да отделяте толкова много време за напояване, проверяване на нивата на влага, контролиране на почвената влажност, за да не се стигне до засушаване и измиране на корените или до прекомерно овлажняване и гъбични заболявания, ви се струва изключително примамлива, вижте какви са тайните на сухото земеделие и научете повече за отглеждането на домати без поливане.
За какво да внимавате при отглеждането на домати без поливане?
Логичен въпрос след този възможно ли е изобщо отглеждането на домати без поливане е може ли и вие да приложите този метод и какво трябва да знаете, за да бъде успешен, а реколтата – богата. Тези правила и съвети ще ви бъдат от полза в начинанието.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Отглеждане на домати без химия - ето как се прави
- Изберете място, където почвата е глинеста. Глинестата почва задържа идеално влагата и така падналите дъждове се запазват в нея, за да пият доматите ви живителна свежест, когато им е необходимо. Вярно е, че има и други типове почви, които са подходящи за сухо земеделие, но глинестата е безспорно сочена като най-добра.
- Подгответе почвата с подходящ предшественик. Когато изберете мястото за доматите си, отглеждайте там покривни култури през студените месеци. Отрежете ги на пролет и оставете да се превърнат в мулч. Не само ще подхранят почвата и ще осигурят нужните вещества за последващото отглеждане на домати, от което се интересувате, но и ще помогне образувалия се мулч за задържане на влагата – главна цел при сухото земеделие. Пропуснали сте тази стъпка и не сте подготвили почвата по този начин? Има и друго решение – добавяне на щедри количества компост към почвата за доматите, като целта е същата – подхранване и задържане на влагата. Ако нямате мулч или намирате този съвет за трудоемък, времеемък и финансово неизгоден, използвайте слама – тя също задържа идеално влагата и е ценна за доматите ви.
- Не забравяйте, че макар да се нарича сухо земеделие и да не се поливат доматите по време на развитието и плододаването им, след като ги засадите, трябва да ги поливате първите 10-14 дни, докато се хване разсадът. Едва след това преустановявате поливането.
- Приготвянето на разсада за сухо земеделие се извършва, както обикновено. Единствено е добра идея за вземете семена от домати, отгледани именно чрез сухо земеделие.
- Сухото земеделие гарантира по-добър вкус на доматите, защото високата влажност на отглежданите с поливане води до воднист вид и вкус на доматите, докато при сухото земеделие, той е наситен е ярък.
- Имайте предвид, че този начин на отглеждане на домати крие и своите рискове - гниене на края на цъфтежа поради колебанията в поливането,както и известно напукване на доматите. Бъдете подготвени, че това може да се случи и с вашата реколта.
Когато не се налага да поливате доматите си и така пестите време, ще бъдете по-мотивирани да отглеждате домати в градината си. Доматите, отгледани по този начин – чрез сухо земеделие – са изключително вкусни и ароматни, така че си заслужава да опитате.