Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възможно ли е отглеждане на лимон от семка?

23 февруари 2024, 10:44 часа

За да отгледате лимон от семка у дома, трябва да се погрижите за осветлението. Цитрусовите плодове обичат много светлина. За здравословен растеж, развитие и плододаване растенията трябва да се излагат на слънчеви бани в продължение на 8-12 часа. Следователно стаята, в която ще се намира дървото, трябва да бъде от южната или западната страна на къщата.

Няма нужда постоянно да въртите или пренареждате растението. Дървото трябва да свикне с мястото и ъгъла на падане на слънчевите лъчи. И внезапното пренареждане или засенчване ще доведе до факта, че лимонът ще трябва да се адаптира отново към новите условия. Растежът на растенията ще спре и ще се появят жълти листа.

Въпреки това, можете да завъртите растението. Но това трябва да се прави рядко, за да се образува равномерна корона.

Често собствениците на лимони ги изнасят на открито в топло и сухо време. Това не може да се направи, тъй като растението е стресирано.

Идеалното място за отглеждане на цитрусово дърво е остъклен балкон, тераса, градина. Но растението не трябва да се излага на пряка слънчева светлина, тъй като тяхното излагане уврежда листата. Затова е подходящо място с лека сянка, където лимонът ще бъде удобен и ще има достатъчно слънчева светлина.

Как да отгледаме лимон от семка?

Стаята с растения трябва да бъде добре проветрена. Но течения не трябва да се допускат, а саксиите с лимони не трябва да се поставят на места, духани от силни ветрове.

Ако условията за отглеждане на лимон изискват чист въздух, ваните с растения се поставят не на земята, а върху дренаж. Уверете се, че дъждът не наводнява саксиите.

Поддържането на температурни условия е основното условие за всички растения. От април до октомври температурата трябва да бъде между +20 и +30 градуса.

Ето как лесно да отгледате ЛИМОН в саксия

През зимата термометърът не трябва да пада под +5–12 градуса. Освен това през студения период дърветата изпадат в зимен сън. Периодът на почивка на лимоните продължава от октомври до началото на април. По това време трябва да наблюдавате температурата и да я намалявате постепенно, тъй като рязкото намаляване ще доведе до пожълтяване на листата.

Освен това температурата не трябва да пада до 0 градуса. Едно лимоново дърво може да бъде изложено на студ 2-3 часа, преди да измръзне и да умре. Оптимални условия могат да се създадат в зимна градина, където климатът остава постоянен през цялата година.

Какви условия са необходими за едно лимоново дърво?

Избор на почва за лимоново дърво

Цитрусите обичат лека, много рохкава почва, която не задържа вода. Ако влагата стагнира, корените ще започнат да гният. Затова трябва да се уверите, че излишната вода излиза през дренажните отвори в саксиите.

Необходимо е също така да се осигури добра аерация - въздухопропускливост на почвата. Наситената с кислород почва помага на корените да се развиват по-добре.

За лимона е важно почвата бързо да източва водата и да е наситена с въздух.

За да разберете как да отглеждате лимоново дърво в апартамент, не е достатъчно да знаете за условията на отглеждане и почвата. Трябва повече, напръскайте и пресадете растението.

Каква голяма грешка правим при отглеждане на лимон в саксия

Ето шест правила за поливане на цитрусови дървета:

·         Поливането трябва да е умерено.

·         Не трябва да се допуска преливане и стагнация на вода. За да може излишната влага да излезе, в саксиите се правят дупки и на дъното се поставя дренаж. Преполиването води до загниване на корените и появата на гъбични заболявания.

·         През зимата лимона се полива веднъж седмично. Почвата е леко напоена.

·         От пролетта до началото на есента поливането се увеличава до умерено. Честотата на поливане е докато почвата изсъхне.

·         Оптималното време за поливане е рано сутрин, залез слънце.

·         Водата трябва да е със стайна температура.

Поливаме лимоните с дестилирана вода. Ако е възможно да събирате чиста дъждовна вода далеч от градската среда, можете да използвате тази опция.

Но хлорираната чешмяна вода няма да работи. Съдържа токсичен хлор, който ще убие растението.

Когато няма възможност за поливане на растенията с вода след дъжд, можете да използвате чешмяна вода от поток, дълбок кладенец, дестилирана вода. В този случай чешмяната вода се вари и се влива, така че калцият да се утаи на дъното и хлорът да се изпари.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес