Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си

19 февруари 2025, 12:19 часа

Морковите са едни от най-популярните кореноплодни зеленчуци. Незаменим е в кулинарията, запазва се добре и съдържа много витамини. При избора на сорт за сеитба е важно да се вземе предвид добивът, устойчивостта на болести и условията на съхранение. Ето кои са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги има в градината си.

Най-добрите сортове моркови за вашата реколта

"Нант" е универсален сорт с отлични вкусови качества и висок добив. Кореноплодите достигат 15-20 см дължина, имат цилиндрична форма и се съхраняват добре.

"Шантане" е сладък, хрупкав и много сочен морков, който може да се съхранява до пролетта. Сортът е устойчив на болести и понася добре промените във времето.

Кога да засадите моркови, за да са най-сладки? 

"Витамин 6" - този сорт съдържа максимум витамини, има ярък цвят и богат вкус. Идеален за приготвяне на пресни сокове в комбинация с плодове и зеленчуци.

"Карата" е най-добрият избор за зимнина. Зеленчуците запазват яркия си цвят и сладост дори след термична обработка, което ги прави идеални за варене, задушаване и консервиране.

При избора на сорт е важно да се вземе предвид не само вкусът, но и характеристиките на климата, почвата и условията на съхранение. 

Лекар: Яжте морковите така, за да са най-полезни, здравен съвет за деня, 9 февруари

моркови

Отглеждане на моркови

Морковите са доста взискателна култура, особено към почвата. Обичат плодородна, лека, рохкава, пропусклива и чиста от плевели почва. Най-добрата зона за засаждане на моркови ще бъде тази, където оборският тор е бил нанесен преди 1-2 години, тъй като морковите реагират много слабо на пресен тор. В този случай растат много грозни, разклонени кореноплодни растения с много лоши вкусови качества.

Също така има някои тънкости, които трябва да знае всеки градинар:

  • ако прилагате торове, съдържащи хлор, кореноплодите ще се изкривят или ще се разклонят;
  • ако деоксидирате почвата преди засаждането, морковите ще станат многоопашати;
  • ако има излишна влага в почвата, кореновата култура се напуква, а върховете растат прекомерно;
  • ако добавяте и подхранвате с азотни торове ненужно, морковите ще започнат да се разклоняват;
  • ако няма достатъчно влага по време на растежа на морковите, те започват да образуват странични корени, което има отрицателен ефект върху техния вкус и външен вид.

Лекар: Как влияят морковите на пикочната киселина

моркови

Въз основа на това подготовката на почвата за засаждане на моркови трябва да се подхожда с пълна отговорност. Първо, по-добре е да подготвите парцела през есента: изкопайте го старателно; ако е необходимо да се деоксидира почвата, след това добавете вар или доломитово брашно при копаене; Можете също така да добавите фосфорни и калиеви торове. Като цяло, най-добре е да добавите всички видове добавки към почвата за моркови, като вземете предвид вида на почвата във вашата градина. Ако имате торфена почва, би било добре да добавите към нея речен пясък, хумус и глинеста почва.

Ако почвата е глинеста - речен пясък, торф, хумус, а ако е плодородна черноземна почва, напролет добавете само пясък. Второ, през пролетта площта за моркови, подготвена през есента, трябва да се разкопае достатъчно дълбоко, като първо се добави сложен минерален тор; опитайте се да премахнете всички камъни, така че нищо да не пречи на растежа на растението.

Какви грешки допускаме при съхранението на моркови

 

Друго важно условие за растежа на морковите е доброто осветяване на културите. Засенчването има много негативен ефект върху растежа на растенията, особено в ранните етапи. Ако насажденията са гъсти и има много плевели, тогава морковите се разтягат, образуването на кореноплодни култури се забавя и се образуват много малки кореноплодни растения. 

Морковите са относително студоустойчиви и устойчиви на суша растения. Разсадът му издържа на студове до минус 2 градуса, а възрастните растения издържат на студове до минус 4 градуса. Семената на морковите покълват при температури над 3 градуса, а оптималната температура за растежа му е около 18-25 ° C. Ако температурата се повиши над 25 градуса, растежът на растението се забавя.

Как се приготвя известният чай от листа на моркови

моркови

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес