Запалените градинари твърдят, че чрез разпръскване на торове в началото на пролетта върху снежната покривка, те успяват да постигнат безпрецедентни в историята реколти.
Още: Хитър трик за лесно размножаване на мирна лилия
Още: Бамбукова палма: Пълно ръководство за грижа и отглеждане
Нека се опитаме да разберем дали това е съвпадение или компетентна селскостопанска технология и ако е така, какви добавки могат да бъдат разпръснати в градината при наличието на сняг.
Дебелина на снега
Това е определящият момент. Ако пролетта е ранна и в градината има снежни преспи с дълбочина 20 сантиметра, тогава не може да се говори за никакви торове. Добавките просто ще бъдат измити със стопената вода до дълбочина, където култивираните растения не могат да ги достигнат.
Още: Как да размножите дървото на парите с резници
Още: Как правилно да се грижите за вашето алое вера
Следователно, торовете се прилагат само върху минимален слой сняг, винаги в съответствие с дозировката на опаковката. Друг момент - органичните вещества тук са напълно безполезни, подходящи са само минерални съединения и в случай на предозиране могат да навредят на полезни микроорганизми и земни червеи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинарски трик с големи ползи: По-малко плевели, повече влага
Лесен начин да подготвите почвата да се затопли по-бързо през пролетта
Какво да използвате?
1. Суперфосфатът само ще помогне за стопяването на натрупания сняг и след това ще го измие в дълбочина. В допълнение, добавката е полезна, ако приготвите разтвор от нея и го излеете директно под растението.
Още: Дълбочина, разстояние, поливане: Златни правила за засаждане на зеленчуци в оранжерия
Още: Разсадът на доматите ви е слаб и дълъг? Засадете го ТАКА и ще берете с кофите
2. Уреята също няма да даде резултат, дори само защото е безполезно да се използва преди средата на юни.
Задължително направете това с почвата след като махнете растенията в градината
3. Калциев нитрат, ако се разпръсне върху снега, ще се прояви като азотен тор. Прилага се в размер на 1 шепа на 1 кв. почвомер.
4. Амониевият нитрат ще помогне за стопяването на гъст сняг и дори ледена кора. Това е евтин тор, който се използва дори в студена почва.
5. Комплексните торове се наричат от мнозина най-добрият вариант. Смята се, че този тор, приложен върху топящ се сняг, бързо ще се разтвори в почвата, поради което ще се превърне във форма, достъпна за растенията.
И последното. На тънък сняг могат да се добавят други комплексни добавки, съдържащи освен азот, желязо и мед, цинк и бор, както и други елементи, необходими за растенията.