На пръв поглед може да изглежда, че дървесната пепел е идеален и сигурен тор за краставиците. Но дори и с такова просто хранене има определени трудности, свързани. Не всеки градинар, дори и най-опитният, прилага правилно този тор върху почвата с отглеждане на краставици.
Какви грешки правят градинарите при торене на краставиците с пепел?
Изключително важно е да запомните, че дървесната пепел подкиселява почвата, като значително повишава нейната стойност на pH. Съответно е по-добре да не използвате този тор на кисела почва. Също така е много важно да сте запознати с произхода на даден тор. Ако дървесината, от която е направена пепелта, е промишлено обработена, такова торене няма да се отрази положително на краставиците.
Какво да направите, ако листата на краставиците започнат да пожълтяват
В никакъв случай дървесната пепел не трябва да се използва едновременно с азот, особено с оборски тор, в противен случай тези продукти просто ще се неутрализират взаимно.
Използвайте пепел, получена от изгаряне на чиста дървесина или растителни материали. Избягвайте използването на пепел, смесена с пластмаса, бои или други вредни вещества.
Важно е пепелта да се разпредели равномерно почти до кореновата зона на краставиците. Можете да разкопаете почвата, преди да добавите пепел, за да проникнат по-добре минералите в корените на растението.
Подхранвайте краставиците с пепел в точното време
Най-доброто време за торене на краставици с пепел е периодът преди образуване на плодове и по време на активен растеж на растенията. Повторното подхранване може да се направи 2-3 седмици след първото.
Не забравяйте, че пепелта може да бъде пренаситена с растителни елементи. Затова следвайте препоръките за количеството пепел, което трябва да добавите към почвата.
Пепелта може да се използва за директно поръсване на почвата, като преди това я разкопаете и я полеете с вода. Няма нужда да поливате, ако почвата е влажна, просто поръсете с пудра и разкопайте. Ако порсите с пепел преди дъжд, няма да се налага да го разрохквате или поливате почвата.
Разредете чаша пепел в кофа с вода, разбъркайте и изсипете в корена. Може да полеете дори и листата. Тази концентрация не е опасна дори за деликатните растения. След приложение на пепелта трябва да я полеете отново с чиста вода,за измиване на разтвора от листата и повърхността на почвата дълбоко в корените. Това торене мобе да се извършва в жегата, когато почвата е суха.
Само 1 чаша мляко и краставиците няма да имат прибиране