Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

29 пъти за един месец Тръмп е направил това, което Путин иска

21 февруари 2025, 10:33 часа • 2037 прочитания

Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече украинския лидер Володимир Зеленски „диктатор“ въпреки победата му на честни избори през 2019 г. Републиканецът не е правил подобни изявления за Владимир Путин въпреки липсата на всякаква опозиция в Русия, разчистването на политически противници (Алексей Навални почина в затвора) и изборни измами. Стопанинът на Кремъл е издирван от Международния наказателен съд в Хага за отвличане на украински деца, но американският лидер дори не иска Русия да бъде наричана "агресор". Напротив, той обвини Украйна, че е започнала войната.

Още: Зеленски оптимист за споразумение със САЩ след путинизма на Тръмп и обвиненията в диктат

Само през последните няколко седмици Тръмп е направил това, което Путин е искал, цели 29 пъти, анализира Politico и изброява конкретните случаи. Администрацията на президента на САЩ отслаби НАТО, подкрепи крайнодесни движения в Европа и обяви търговска война с ЕС заради „много несправедливото“ му отношение към Съединените щати. Всичко това засили мнението сред европейските политици и дипломати, че Тръмп всъщност играе на страната на Кремъл.

Още: Да не проявява слабост пред Путин: Призивът на Макрон към Тръмп

Снимка: Kremlin.ru

Случай по случай: Путин сигурно е много доволен

Ето и случаите, в които Тръмп подкрепи Путин през първия месец от завръщането си в Белия дом:

1. Пряк контакт с Путин: Три години след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна Тръмп реши да поднови диалога с Путин въпреки санкциите и заповедта за арест, издадена от съда в Хага. На 12 февруари двамата проведоха 90-минутен телефонен разговор, а още този месец може да се срещнат.

2. Похвала за Путин: „Искам да благодаря на президента Путин за отделеното време и усилията по време на този разговор“, каза Тръмп и добави, че са разговаряли за „великата история на нашите народи и съвместните битки през Втората световна война“.

3. Връщане на Русия в Г-7: „Бих искал да ги видя отново. Мисля, че изхвърлянето им беше грешка“, заяви Тръмп пред репортери.

Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също

4. Поддържане на руския контрол върху окупираните територии: Министърът на отбраната на Тръмп Пийт Хегсет нарече връщането на всички украински територии „нереалистична“ цел, с което, на практика, подкопа позицията на Киев в преговорите.

Снимка: Getty Images

5. Признаване на предимството на Русия в преговорите: Тръмп отбеляза, че Русия "държи картите“ в мирния процес, защото контролира значителни територии в Украйна.

6. Съгласяване с искането на Путин относно НАТО: Хегсет отбеляза, че войските на НАТО в Украйна не попадат в обхвата на член 5 от Северноатлантическия договор - т.е. ако бъдат нападнати, Алиансът не би могъл автоматично да се притече на помощ.

Още: Рубио обяви при какви условия ще се срещнат Тръмп и Путин

7. Отказ от изпращане на американски войски в Украйна: Още една отстъпка в полза на Кремъл.

8. Призив към Европа да решава сама въпросите на сигурността си: Русия е обезпокоена от действията на Съединените щати, но не се страхува от слаба Европа.

9. Разговори с Русия в Саудитска Арабия: Тръмп даде на Путин отстъпки още преди началото на диалога, без да поставя никакви условия: За какво се разбраха САЩ и Русия на преговорите в Рияд: Няколко основни момента.

10. Изключване на Украйна от преговорите: Зеленски не беше допуснат до участие в обсъжданията.

11. Изключване на ЕС от мирния процес: Европейските дипломати са възмутени, но САЩ игнорират исканията им: Чрез разполагането на войски в Украйна: Европа търси място на масата за преговори.

12. Прехвърляне на отговорността за войната върху Зеленски: Въпреки че Русия започна войната, Белият дом сега твърди обратното.

Снимка: Getty Images

13. Критики към Зеленски: Подобна реторика помага на Кремъл да подкопае подкрепата за украинския президент.

14. Никаква критика към Путин: Нито една осъдителна дума, отправена към диктатора.

15. Доверие в Путин: „Не мисля, че той лъже“, каза Тръмп.

16. Призив за провеждане на избори в Украйна по време на войната: Русия е заинтересована от смяна на властта в Киев и не зачита легитимността на Володимир Зеленски, а Тръмп тръгна по опорките на Путин и твърдеше невярно, че украинският лидер разполагал само с 4% подкрепа: Тръмп стопи "само" с 14 пъти доверието на украинците в Зеленски: Какъв е реалният процент подкрепа?

17. Намаляване на финансирането за международните наблюдатели: Това улеснява Москва да се намесва в изборните процеси. Само хората, които държат на свободната и справедлива демокрация, обичат изборите да се наблюдават, а "досадните" служители да обикалят в деня на вота.

18. Обвинения срещу Зеленски в „диктатура“: Още една стъпка в духа на руската пропаганда. Още: Кая Калас: Путин е диктаторът, а не Зеленски.

19. Подготовка на инвестиционни споразумения с Русия: Обсъждани са съвместни проекти в Арктика.

20. Спиране на финансирането на демократични неправителствени организации: Кремъл отдавна изисква това от Съединените щати - финансираните НПО са разузнавателни фронтове, които подклаждат „цветни революции“ в бившите съветски републики, включително въстанието на Майдана в Украйна през 2014 г. Екипът на Тръмп вече е намалил цялото финансиране на продемократични програми като част от усилията си да ликвидира USAID: Съдът нареди на Тръмп да възобнови работата на USAID - временно.

Снимка: Getty Images

21. Атака срещу правата на човека: Вероятно е просто съвпадение, че Путин и Тръмп, изглежда, поделят подобни възгледи по въпроси като правата на транссексуалните.

22. Критика на европейската миграционна политика: Тръмп заяви, че Европа трябва да се съвземе, за да спре неконтролируемата миграция. Неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс започна тотална атака срещу континента по време на Мюнхенската конференция по сигурността миналия уикенд. Вероятно това е било музика за ушите на Путин: Джей Ди Ванс отново нападна Европа заради миграцията, оцени високо преговорите между САЩ и Русия.

23. Подкрепа за проруския кандидат в Румъния: Калин Джорджеску спечели първия тур на президентските избори при съмнителни обстоятелства - беше открита чуждестранна намеса и Конституционният съд в северната ни съседка анулира и рестартира вота. Той ще се проведе през май: Милиони от Русия за пропаганда в България и дори пробив в личните данни? Разкрития не от ДАНС, а от BG Elves.

24. Атака срещу Германия: Джей Ди Ванс критикува властите в Берлин: "Ако се страхувате от собствените си избиратели, Америка не може да направи нищо за вас".

25. Подкрепа за AfD в Германия: Крайнодесните партии имат тесни връзки с Кремъл, а една от тях е "Алтернатива за Германия", която екипът на Тръмп, включително Илон Мъск, подкрепя: Германското "Възраждане", в координация с ФСБ, попречило да се прати оръжие на Украйна.

Снимка: Getty Images/Guliver

26. Подкрепа за Реформаторския блок в Обединеното кралство: Неговият лидер Найджъл Фараж многократно е хвалил Путин.

27. Отричане на термина „руска агресия“ в съобщението на Г-7: Всъщност Москва получи дипломатически бонус, след като Financial Times разкри как администрацията на Тръмп блокира всякакво свързване на Русия с думата "агресия" в комюникето на Г-7, което се готви за третата годишнина от началото на войната (линк в началото на материала).

28. Победа на изборите в САЩ: Кремъл очевидно е щастлив от завръщането на Тръмп, пише Politico, макар да признава, че това, разбира се, е първо в интерес на републиканеца.

29. Намек за промяна на конституцията на САЩ с цел удължаване на мандата на президента: Путин вече е направил това в Русия.

Още: Трети мандат в Белия дом: Тръмп го намекна и вече е внесена поправка в Конституцията

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес