1. Корени
Розите могат да се закупят като спящи растения с голи корени или вече засадени в саксии.
Рози в саксии: Те са чудесни за начинаещи градинари, защото са лесни за засаждане и бързо установяване. Най-добрия вариант е да ги засадите през хладен и облачен ден.
Рози с гол корен: Едно от предимствата на розите с гол корен е по-големият избор от налични сортове. Те трябва да бъдат накиснати за една нощ във вода преди засаждане и да се поддържат влажни през първите няколко месеца след засаждането.
Пресаждане на розите през есента - ето какво трябва да знаете за него
2. Избор на рози
Изборът от рози е много голям, но избирайте мъдро. Няколко добре подбрани разновидности ще ви доставят повече удовлетворение от десетки несъответстващи растения, които не работят в хармония.
3. Правилната среда
Розовите храсти имат нужда от пълно слънце – 6-8 часа слънчева светлина на ден, така че изберете правилно мястото за засаждане. Почвата трябва да е добре дренирана и богата на органични вещества.
В особено горещ климат розите се справят най-добре, когато са защитени от горещото следобедно слънце. В студен климат засаждането на розов храст до ограда или стена с южно или западно изложение може да помогне за минимизиране на щетите от замръзване през зимата.
Подрязване на розите: Основни съвети от опитните градинари
4. Правилният момент
Розите се засаждат най-добре през пролетта (след последната слана) или през есента (поне шест седмици преди средната първа слана). Засаждането достатъчно рано през есента дава на корените достатъчно време да се утвърдят, преди растенията да преминат в латентно състояние през зимата.
Розите с гол корен обикновено се предлагат само в началото на пролетта и трябва да бъдат засадени скоро след като ги донесете у дома. Розите, закупени в саксии, ви дават повече гъвкавост във времето за засаждане.
5. Поливане
Почвата трябва да се поддържа равномерно влажна през целия вегетационен период. В зависимост от вашия климат трябва да прецените най-добре количеството и честотата на поливане.
Розите, растящи в песъчливи почви, ще се нуждаят от повече поливане, отколкото тези в по-тежки глинести почви. Ако климатът е горещ и сух – поливането трябва да е по-често.