Салвията е многогодишна билка с невероятни полезни свойства върху цялостното здраве на човек, част от семейството на ментата (Lamiaceae). Тя е от едно семейство с розмарина и голяма част от ползите си дължи на розмариновата киселина – органичното съединение, намиращо се в розмарина.
Още: Какви особености има в отглеждане на червено цвекло
Още: Защо отглеждане на малини в двора не е толкова лесна работа
Цветовете им са в различни цветове - лилаво, синьо, червено, розово и бяло. Осигурява ароматни цъфтежи, които са любими на пчелите и пеперудите, но действат като репелент за градински вредители.
Добавете босилек към билковата си градина - съвети за засаждане
Засаждане на салвия
Салвията има нужда от пълно слънце - 6-8 часа слънчева светлина на ден. Почвата трябва да е добре дренирана. Много сортове, обикновено тези със светло оцветени цветя, могат да се справят добре на частична сянка, но цъфтежът ще бъде намален.
Още: Как се отглежда маслина в саксия
Още: Кои тънкости при отглеждане на патладжан носят богатата реколта
Кога да засадите салвия?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да подрежете петуниите за богат цъфтеж
Още: Кои правила при отглеждане на пипер често сами нарушаваме
Семената на салвията се засяват директно на открито, трябва само да съобразите опасността от замръзване да е преминала през пролетта.
Билкова градина у дома: Как да си направите?
Как да засадите салвия?
Още: Това цвете е кралицата на лятната градина
Още: Не само мъжът ви обича бира, но и растенията в градината ви - как да торите с нея
Разхлабете почвата на дълбочина 30 см, като премахнете всички големи камъни или корени. Смесете 7 см слой компост, за да осигурите хранителни вещества.
Добавете малко песъчинки към компоста, за да подобрите дренажа и подхранването през пролетта, ако засявате салвията в саксия. Растенията, които се отглеждат директно в градината, не се нуждаят от подхранване.
Изкопайте дупка два пъти по-голяма от диаметъра на контейнера, в който е растението. Извадете растението от контейнера и го поставете в дупката, така че горната част на кореновата топка да е равна на повърхността на почвата.
Поставете растенията на разстояние от 60-90 см едно от друго, в зависимост от сорта. Внимателно запълнете около растението и леко утвърдете почвата.
Поливайте обилно.