Ускоряването на узряването на доматите може да е необходимо поради няколко причини. Първо, ако искате да вземете реколтата по-рано от обикновено. Второ, ако времето стане студено и рискът от замръзване се увеличава. Трето, ако плодовете започнат да се разболяват или са атакувани от вредители.
Ускоряване узряването на доматите
Има няколко начина да ускорите узряването на доматите. Един от тях е свързан с употребата на йоден разтвор. Йодът е основен елемент за растежа и развитието на растенията, включително доматите. Помага за укрепване на имунитета на растенията, повишава съдържанието на захар в плодовете и ускорява процеса на зреене.
Може ли да се засаждат домати всяка година на едно и също място
За да приготвите йоден разтвор, ще ви трябват 10 литра вода и 30 капки йод. Разбъркайте добре и напръскайте листата и плодовете на доматите. Процедурата трябва да се повтаря на всеки 7-10 дни.
Пръскането с йоден разтвор не само ще ускори узряването на доматите, но и ще ги предпази от различни заболявания като късна болест и брашнеста мана. Йодът също ще помогне за предотвратяване на увреждането на плодовете от вредители.
Важно е да запомните, че преди да използвате химикали за третиране на растения, трябва да прочетете инструкциите и да следвате предпазните мерки.
В допълнение към използването на йоден разтвор, има няколко други начина за ускоряване на узряването на доматите. Например, можете да премахнете някои от листата, за да осигурите повече светлина и топлина на плодовете.
Можете също така да поставите зелени домати в хартиена торбичка с ябълка или банан, тъй като тези плодове произвеждат газ етилен, който стимулира узряването.
Други приложения на йод в градината
Една от широко разпространените болести по растенията в нашата климатична зона е брашнестата мана. Пръскането на лехите на краставиците и тиквичките с йод (25 капки на 10 литра вода), както и декоративни храсти, ще ви помогне да забравите за този проблем. Процедурата трябва да се повтаря на всеки две седмици.
В допълнение, йодът се бори с различни видове гниене по ягодоплодните култури. За да го предотвратите, струва си да обработвате грозде, ягоди и други плодове през пролетта, по време на образуването на яйчници и пъпки, преди плодовете да узреят. Йодът също помага за предотвратяване на гниене на корените при краставиците.
Йодът е много важен за нормалния растеж и развитие на бобовите растения. Ако наблюдавате прекомерно разклоняване и деформация на шушулката при грах, боб и леща, най-вероятно им липсва йод.
Поливането на растенията с йоден разтвор (1-2 капки на 3 литра), както и няколко обработки (40 капки йод на 10 литра вода) през периода на активно узряване на плодовете ще помогнат за решаването на тези проблеми.
Засаждане на домати - трябва ли да се използва пепел