Празът е предпочитана култура в домашната градина, като се предлага в много разновидности. От това коя ще изберете зависи кога да ги засадите и кога да приберете реколтата. Обикновено се класифицират като ранни, средни и късни видове.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Празът обикновено се отглежда като зрял и се прибира в пълен размер. Това може да отнеме до четири месеца, за да премине от засяването на семето, през разсаждането на разсад, чак до времето за прибиране на реколтата.
Най-важното при отглеждане на ЛУК в градината, за да имате голям успех
Ранните видове праз са готови за прибиране на реколтата от края на лятото, средните видове могат да се режат през зимата, докато късният праз може да се бере през пролетта. С внимателен подбор можете да берете праз от август до април. Празът става по-набит и с по-тъмнозелени листа с наближаване на зимата.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Прибиране на реколта от праз
Най-добре е да се повдига според нуждите, тъй като има най-добър вкус пресен от земята. Започнете да повдигате праза, както е необходимо, веднага щом достигне използваем размер. Винаги е по-добре да използвате градински инструменти, за да избегнете повреда.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Използвайте вилица, за да влезете под корените и внимателно извадете праза от земята, това гарантира, че целият зеленчук излиза без да се повреди нито едно от стъблата. Разхлабете малко почвата на няколко см около стъблото, за да направите изваждането на праза по-лесно.
ЛУК в домашната градина: Граднарите съветват как да се погрижите добре за него
Ако искате да съберете малко по-малък праз и да позволите на други да станат по-големи – може да го направите. Това позволява на останалия праз да се развие и да стане по-голям, благодарение на освободеното място.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
След като празът е събран, трябва да го почистите добре. Отстранете възможно най-много пръст от стъблото и корените и изплакнете добре зеленчуците. Празът може да остане свеж за по-дълго време, ако оставите някои от корените.