Стевията е чудесен избор за вашата билкова градина. Има толкова много потенциални ползи за здравето от стевията, които я правят най-здравословната алтернатива на захарта за хора с диабет и други заболявания. Има изключително много ползи за цялостното здраве.
Още: Засадете това до ягодите и ще избият плодове в цялата ви градина
Още: Истина или мит: Кайенски пипер пази градината от вредители?
Оценявана от диабетици и хора на диета, стевията е нежно многогодишно растение, което обича топлото слънце и умира обратно при замръзване. При по-топъл климат корените могат да оцелеят и растението да се завърне през пролетта. Жизнеността намалява след втората година, така че ако искате да съберете максимално количество листа, си струва да засадите отново.
Стевията може да се отглежда и в саксии, като трябва да осигурите такава с големина поне 30 см и с качествена смес за саксии. Осигурете пълно слънце и поливайте внимателно.
Отглеждане на билки в градината: Какво трябва да знаете?
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Още: Как се прави подхранване на пикирани домати
Кратко ръководство за отглеждане на стевия
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
Стевията се засява през пролетта, след като опасността от замръзване е преминала. Може да я отглеждате прекрасно в домашната градина, но е подходяща за засаване и в саксия.
Оставете разстояние от 45 см между растенията при засаване, а ако сте избрали засаждане в саксия, изберете такава с големина 30 см.
Трикове и ТОП съвети за създаване на билкова градина у дома
Още: Как хитрите градинари засаждат рози с гол корен
Още: Как се прави листно подхранване на краставиците
Растението предпочита пълно слънце – 6-8 часа слънчева светлина на ден, така че планирайте добре къде ще го засеете. Почвата трябва да е богата, добре дренирана с pH от 6,7 до 7,2.
Подхранвайте редовно с водоразтворима растителна храна, за да насърчите производството на здрави листа. Поливайте редовно, но проверявайте дали почвата вече е изсъхнала, за да не преполеете.
Съберете листата на стевия, след като станат достатъчно големи за употреба.