За да получите богата реколта от домашен пипер, е необходимо да спазвате някои важни правила при отглеждането му. Чушките са трудни за захващане и израстване на разсада, но щом веднъж се заздравят възрастните растения, лесно ще успеете да ги поддържате здрави до есента. Трябва да знаете, че от голямо значение за добрата реколта е също и типа на почвата. Пиперът предпочита богата черноземна почва.
Още: Как да отгледате малини без червеи - този супер лек ще помогне
Още: За богата реколта от домати: Сложете това в дупката при засаждане на разсада
Температура - лошо въздействие върху пипера имат внезапните промени в дневните и нощните температури. Ето защо винаги се уверявайте, че температурата в оранжерията при облачно време е от 22 до 24 ºC, на слънце - от 24 до 28 ºC, а през нощта - от 18 до 20 ºC. Чушките обичат топлината и започват активно да растат, след като ги извадите на открито и когато температурата достига 30 градуса.
Поливайте чушките редовно, за да сте сигурни, че почвата е влажна. Най-малко 1-2 пъти на седмица, средно по 1-2 литра вода на всяко растение. За предпочитане е водата да не бъде много студена, както и да се избягва преполиването, тъй като голямата влажност предразполага към развитието на паразити.
На всеки 3 седмици (т.е. 3-4 пъти на сезон) подхранвайте растенията с различни естествени торове. Например, може да използвате разтвор от лопенови листа или зелен тор - настойка от билки (коприва). Можете също така 2 пъти в месеца около всеки корен да изсипвате 1 супена лъжица пепел, като на следващия ден разрохквате почвата.
Още: Защо разсадът пожълтява и как да решите проблема?
Още: 2 места, на които НЕ трябва да засаждате картофи
Оформяне на пипера - нискостъблените сортове и хибриди не се нуждаят от специално оформяне. Важното е да премахвате излишните безплодни и странични издънки между главните разклонения на растенията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зимна резитба на китайска роза - през лятото ще цъфти както никога досега
Още: Последен момент за варосване на овошки – ето как да приготвите мляко от вар