Опитнит градинари знаят, че торенето с един тор прави плодовете на пипера големи и сладки. Достатъчно е да излеете 1 литър от него във всеки корен. За да го приготвите ще ви трябва пепел, мляко и йод.
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Още: Как се прави подхранване на пикирани домати
Най-добрият тор за едър и месест пипер
За да го приготвите, ще са ви необходими следните съставки:
- пепел - 1 супена лъжица;
- мляко - 1 литър;
- йод - 10 капки;
- вода - 10 литра;
Идеалният тор за пипера през юни е този
Начин на приготвяне и употреба: Супена лъжица пепел се залива с литър вода и се оставя за 24 часа. Добавете йод към млякото и разбъркайте. Смесете всички съставки с 10 литра вода. Нанесете по един литър в корена на всяко растение.
Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
Торенето трябва да се извършва само върху навлажнена почва, за да не се изгорят корените на чушките.
Други фактори за богата реколта от пипер
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Сеитбообращението е важен фактор, който влияе както върху количеството, така и върху качеството на реколтата. Препоръчва се пиперът да се върне на първоначалното му място на отглеждане или да се постави в поле, където са отглеждани други пасленови растения (домати, патладжани, картофи) едва след 3-4 години, тъй като има значителна опасност от масово увреждане на растението от болести и неприятели, които са типични за тази група култури (вертицилиозно увяхване, микози, суберизация на кореновата система, нематоди, телени червеи, ларви на майски бръмбар, къртичи щурци и доматени червеи). Най-добрите предшественици за пипера са бялото зеле, лукът, пъпешите и зърнените култури.
Много важна агротехническа мярка при отглеждане на сладкия пипер е обработката на определена дълбочина, която зависи от вида и структурата на почвата, за да може през пролетта разсадът да се засади в рохкава почва. Пиперът не обича сбита почва с малко кислород. В условия на тежка глинеста почва се препоръчва да се правят хребети през есента.
Ако почвата не е добре подготвена от есента, то през пролетта не е препоръчително да се извършва дълбока обработка, а само повърхностна, тъй като по този начин ще можем да засадим разсада по-бързо.
Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите
Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози
За основно приложение се препоръчва използването на прости торове, които се разтварят и усвояват по-бързо от сложните, а освен това са и по-евтини. Необходимо е да се добавят не повече от 20% азот, по-добре е да се използва амониева форма, както и 80% фосфор и 50% калий. За да се предотврати гниене на края на цветята, трябва да се добави основна доза калций, за предпочитане в карбонатна форма (например варовиков пясък) в норма 300-500 кг/хектар. Също така не забравяйте за органичните торове. Внесените торове трябва да се "вкоренят" на дълбочина 15-30 см.
Къде е най-добре да засадите пипера - на слънце или на сянка