Доматите – този вкусен и полезен плод, който масово и погрешно наричаме зеленчук, не са сред най-лесните за отглеждане в собствената градинка или тераса особено за начинаещи градинари, но, познавайки някои трикове, тънкостите, правилата, свързани с отглеждането им, начинанието няма да ви се струва толкова трудна задача, а и ще се радвате на богата реколта – плод на труда ви.
Начинаещите в отглеждането на домати са изпълнени с колебания кога да приготвят разсада, как да се грижат за него, за да е здрав и качествен, кога да го засадят в земята, кога да поливат доматите, а сред най-честите въпроси, свързани с разсада, отговорите на които търсят, е с какво да подсилим разсада домати, за да е богата реколтата. С право този въпрос е от ключово значение, тъй като само здравият, качествен и добър разсад ще даде добра реколта, докато слабият такъв, колкото и старание да се полага след засаждането му в земята, ще има посредствени резултати.
Разсад домати: 3 лесни начина за отглеждането му
С какво да подсилим разсада домати?
Всеки етап от растежа на доматите и от отглеждането им има своите изисквания и предпочитания относно подхранването. Какво имаме предвид? Използването на азотна тор например, след като разсада е в градината, е грешка, която ще доведе до развитие на много листа, затрудняващи появата на плодове. Също така ако пропуснете подхранването на разсада, а той се нуждае от такова, няма как да разчитате на здрави и качествени домати, когато го засадите в земята, дори да го подхранвате на по-късен етап от развитието му в градината ви.
Дори разсада, който сте поставили в плодородна почва, се нуждае от подхранване, тъй като при идеални влажност и температура се развива бързо, изчерпва и изтощава плодородната почва, което налага да знаем с какво да подсилим разсада домати. Първото подхранване е именно още на етап разсад, като неговият външен вид може да ви подскаже от какво точно се нуждае – от калций, магнезий, желязо и т.н.
Неопитните градинари обаче трудно биха преценили на пръв поглед какво не е наред с разсада и като цяло кога той се нуждае от подхранване и от какво точно. Ето защо те се колебаят и търсят ясен отговор на въпроса „С какво да подсилим разсада домати?“ и естествено – кога.
Определянето на точния момент също съставлява трудност за тях и ако се допусне грешката първото подхранване да е преди поникването на семената и укрепването на растенията, то ще се получи потискане на покълването. Правилно е първото хранене да е след като растенията вече имат по две листа, а всяко следващо да е през 10-тина дни.
Това обаче все още не дава отговор на въпроса с какво да подсилим разсада домати. За целта може да се използва готов комплексен тор на основата на минерални и органични съединения, който се закупува от специализираните магазини, но е възможно и да се спестят разходи от това и да се извърши подхранване с разтвор с пепел, която е идеална за целта.
Най-добрите дни за засаждане на разсад домати през март 2024
Кога и с какво се подхранва разсадът след пикиране?
Начинаещите градинари и тези, които отглеждат за първи път разсад за домати, е важно да знаят, че след като пикират разсада, трябва да изчакат определено време преди подхранване. Целта е да се възстановят коренчетата, които са крехки и слаби. След като измине период от около 10-14 дни от пикирането, може да се премине към подхранване. И тук стои същия въпрос – с какво да подсилим разсада домати. Идеални за целта са азотните торове, например урея.
С това грижите за доматите не привършват, напротив – те тепърва започват – необходимо е да се засадят в земята в правилния момент, да се изчака доматите да се приспособят към живота вън, след което да се подхранят с калийни или фосфорни торове, да се запознаят отлично отглеждащите домати с болестите по тях и начините за предпазване, с предпочитанията на домата за поливане и почва и прочие.
Само правилна, адекватна и комплексна грижа на всеки етап от развитието на растението ще доведе до здрави, вкусни, изобилни плодове и до отплата за усилията и труда, които съвсем не са малко при отглеждането на домати, но пък се отблагодаряват с вкусни плодове, които нямат нищо общо с пластмасовия вкус на вносните у нас, които масово се предлагат в търговската мрежа.