Розите са кралиците на градината, но за да цъфтят обилно, не е нужно да купувате скъпи торове. Достатъчно е да събирате банановите кори през цялата зима и след това да ги използвате по правилния начин.
Торене на розите с кори от банан
Изсушете корите, нарежете ги и ги заровете около храстите през пролетта - калият и магнезият ще укрепят корените, а ароматът им ще привлече земните червеи. Друг лайфхак е поливането на розите с вода, която остава след варене на картофите. Нишестето действа като стимулатор на растежа и розите особено харесват топлото „лакомство“ в началото на пролетта.
Полейте розите точно сега с това, за да цъфтят цяло лято
Още трикове за пищен цъфтеж на розите
Опитайте да напръскате храстите с инфузия на люспи от лук (шепа на литър вряща вода, оставете за 24 часа). Това ще предпази от листни въшки и ще даде на листата здрав блясък.
Но розите също така обичат риба. Заровете главата или опашката на една риба под храста - фосфорът и калцият ще подхранват растението през целия сезон. Просто не заравяйте главата близо до повърхността на почвата, за да избегнете привличането на котки.
И най-важното е правилната резитба. Отрежете избледнелите пъпки до първата силна пъпка: това ще стимулира растежа на нови издънки. И ако храстът е станал твърде висок, скъсете го с една трета през юни - до август ще ви зарадва втора вълна на цъфтеж.
Съвет на хитрите градинари: Как да се отървете от брашнеста мана по розите
И не забравяйте за инфузия на чесън (2 глави на 5 литра) - този лек помага за предотвратяване на брашнеста мана. Пръскайте листата веднъж месечно и вашите рози ще бъдат по-здрави от тези на професионалните градинари.
Розите също обичат правилната компания. Засадете лавандула наблизо - ароматът й ще отблъсне листните въшки. Невенът също е подходящ съсед - това растение ще предпази корените от нематоди. И не бързайте да покривате храстите през есента: лека слана ще закали растенията и следващата пролет те ще се събудят пълни със сила.
Просто мулчирайте с торф или дървени стърготини и кралиците на градината ще оцеляват всяка зима.
Основният враг на розите е брашнестата мана. Много е важно да имате време да третирате храстите с меден сулфат през пролетта (100 гр на кофа вода). Ако розите се разболеят, най-добре е да ги третирате с колоидна сяра.
Най-добре е да торите розите с органични торове; тези цветя са големи любители на течен тор. Общо розите изискват 4 подхранвания на сезон - от средата на юни до средата на август.
6 растения, които НЕ трябва да засаждате до розите