Размножаването на рози чрез резници е възможно по всяко време на годината. Най-подходящото време за това е ранна пролет или пък късна есен – ноември или декември, преди зазимяването. В следващите редове ще споделим с вас няколко идеи как можете да го направите това.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Какви резници да използваме?
Най-успешни са тези, които имат цвят или плодче. Те съдържат голямо количество хормони на растежа, които са необходими за вкореняването. Резникът се отделя под 45 градуса с остър нож или ножица над пъпката. Ако нямат да се вкореняват веднага, то резникът се съхранява в мокър вестник за няколко дни.
Подготовка
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Резниците се проверяват внимателни за щети от вредители. От горния край се отстранява пъпката до първия лист или възел със спяща пъпка. Дължината на всеки резник трябва да бъде 12 до 25 см, на всеки резник трябва да има по 1-2 пъпки под почвената повърхност и 3-4 над нея. За да можете по-бързо да вкорените резника, който ще откриете и в цветарските магазини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Методи на вкореняване
След като разгледахме процеса на отделяне на резника, време е да обърнем внимание и на методите за вкореняване:
· На закрито – тук ще ви трябва подходящ съд, който да напълните с мокър пясък. Резниците се подреждат в редици и се покриват по първия възел. Съдът се държи на хладно и светло помещение, при температура от 5-10 градуса, а горният слой често трябва да се овлажнява.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
· Директно в градината – подгответе бразда, а след това положете внимателно резниците, като след това ги притиснете. Покривате с почва и поливате обилно. След това всеки един резник се захлупва с буркан. През топлите и слънчеви дни отстранете покритието, за да могат младите растения да имат пространство. Процесът трае до 6 седмици, като на пролет се отстранява покритието, за да растат на свобода.
· Във вестник – резниците се връзват на снопче и се увиват в мокри вестници. Вързопчето се поставя в няколко найлонови торбички, без да се завързват. Поставете ги на хладно място и проветрявайте пакета веднъж седмично. Отново времето тук за развитие е до 4 седмици. В долния край на резника ще се появят бели образувания, които предшестват появата на корен. Ако видите признак на загниване, изхвърлете повредения резник.
· В картоф – в здрав, без следи от гниене, се прави дупка с големината на резника. Можете да добавите и малко канела, против гъбни заболявания. Резникът се забожда в отвора и се притиска добре. В картофа можете да поставите няколко резника, като е важно разстоянието да бъде около 15 см. Поливайте редовно, а картофът ще осигури допълнителни хранителни вещества.