Въпреки че краставиците често се отглеждат директно в земята, те също растат добре в саксии и контейнери, което ги прави идеални за слънчево място на тераса или балкон. Прочетете, за да откриете кои сортове са най-подходящи за отглеждане в контейнери и как да се грижите за тях, за да получите страхотна реколта.
Краставици в големи пластмасови саксии
За да растат добре краставиците, са необходими големи саксии.
Още: Сортове краставици: Кои са най-плодовити и устойчиви на болести
Краставиците ( Cucumis sativus ) са любими на домашните производители, което не е изненадващо, тъй като няма нищо по-добро от възможността да си наберете и изядете свои собствени пресни краставици в горещ летен ден. Ако нямате място за отглеждане, не се притеснявайте, тъй като някои сортове краставици виреят в саксии и контейнери, стига да им се дава достатъчно влага и хранителни вещества през целия вегетационен период.
Засаждане на краставици: Кога е най-добре да се направи
Най-добрите сортове краставици за отглеждане в саксии
Когато става въпрос за отглеждане на краставици в саксии, има определени сортове, които са по-подходящи за този спестяващ място метод. Краставиците се предлагат както на закрито, така и на открито, така че е лесно да изберете правилните за вашата оранжерия или балконски контейнери. Сортовете краставици с по-дребни плодове обикновено са най-добри в саксии, заедно с по-малките храстови сортове, които не се нуждаят от много пространство, за да се катерят или да се разпростират по земята.
Ето някои сортове краставици, които са идеални за отглеждане в контейнери:
Още: Какво НЕ трябва да се засажда до краставиците?
'Bella F1': големи плодове с дължина до 30 см; произвежда всички женски цветя; добра устойчивост на мухъл.
"Bush Champion": компактен сорт; добре пригоден за отглеждане в саксии и контейнери; расте до макс. 1m; дава обилни плодове с дължина до 20 см от началото на сезона.
„Marketmore“: ароматна и надеждна краставица; дава плодове с дължина 20 см; висока устойчивост на мухъл; расте на закрито или на открито, за да се катери или да се движи по пътеката.
„Mini Munch F1“: по-малка плодна краставица; дава вкусни плодове с дължина до 10 см дори при по-хладни условия; добра устойчивост на болести срещу мана и краставична мозайка; много подходящ за отглеждане в контейнери.
Още: Засаждане на краставици през април 2025: Кои са най-добрите дати
Отглеждане на краставици в саксии: инструкции
Тук, в България, краставиците са склонни да се засяват на закрито за ранно начало и да се засаждат навън, когато всички шансове за замръзване преминат. Краставиците също могат да се засяват на открито за по-късна култура, но само след като времето се подобри и температурите на почвата се повишат.
Кога да пресадите разсад от краставици?
Ако се засяват на закрито при 20 °C, краставиците обикновено покълват в рамките на 3 до 7 дни. След което те трябва да се отглеждат под покрив и да се поставят в саксии, като се използва подходяща компостна смес без торф. След като целият риск от замръзване премине, обикновено около края на май до юни, постепенно втвърдете младите растения, преди да ги засадите навън в последния им контейнер; това може да стане 2 до 3 седмици по-рано, ако ще се отглеждат в неотопляема оранжерия.
Още: Краставици без горчивина: Тайната е в правилната грижа и поливане
Какъв размер контейнери за отглеждане на краставици?
Когато обмисляте в какъв размер саксия да отглеждате краставици, по-голямата наистина е по-добра. Краставичните растения се нуждаят от 20 до 40 л почва всяко, за да растат. Контейнерът, в който да отглеждате краставици, в идеалния случай трябва да бъде с диаметър и дълбочина поне 30 до 40 см и да може да държи опора за катерене или пергола, ако е необходимо, без да се преобръща. Няколко растения краставици могат да се отглеждат заедно в един контейнер, при условие че е достатъчно голям, за да не струпва растенията и съдържа достатъчно почва за тях.
Що се отнася до материала на контейнера, той няма особено значение, стига да има подходящи дренажни отвори и може да бъде преместен, ако е необходимо. Дългите дълбоки корита обикновено се използват за отглеждане на няколко растения краставици едно до друго, тъй като осигуряват по-голямо разстояние между растенията, осигурявайки добра циркулация на въздуха.
Коя е най-добрата почва за саксийни краставици?
Още: Как да увеличите реколтата на краставиците с 50%: Изпитан метод
Независимо дали се отглеждат в земята или в саксия, краставиците изискват плодородна и влажна, но свободно дренираща почва, за да растат добре. За саксии с краставици може да се използва компост без торф с високо съдържание на хранителни вещества или специфичен зеленчуков компост.