Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пръскане на краставиците с борна киселина - кога и как се прави

29 март 2024, 06:45 часа

Градинарите често използват борна киселина като стимулатор на образуването на плодове. Краставиците реагират с благодарност на това торене, увеличавайки производителността с 25-30%. Съставката се използва под формата на разтвор, който се напръсква върху листата. Стимулиращото третиране се извършва в моментите на бутонизация, масов цъфтеж и плодообразуване.

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?

Пръскане на краставиците с борна киселина - 3 рецепти

Борната киселина за хранене може да бъде закупена в аптека или магазин за градинарство. Това вещество е бял кристален прах, трудно се разтваря във вода.

Първо, тя се разрежда в малък обем течност (200-300 ml). Водата трябва да е гореща. След това полученият концентрат се разрежда с хладка вода до необходимия обем. Най-простата рецепта предполага използването само на кристали борна киселина (0,5 ч.л.) и вода (10 л). В някои случаи към разтвора се добавят допълнителни добавки.

Торене на краставиците с пепел - как се прави 

Още: В какво е най-добре да засадите разсад?

Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи

Краставиците, засадени на открито, невинаги се опрашват успешно от пчелите. Опрашваните от пчели сортове могат да цъфтят, но не и да образуват плодове. Това е ясен знак, че опрашителите не са си свършили работата. За да привлекат пчелите, краставиците се напръскват с разтвор на борна киселина, към който е добавен мед. Приготвяне на разтвора:

Разредете 5 гр борна киселина в 1 литър гореща вода. Изсипете концентрата в кофа с 9 литра вода със стайна температура. Добавете 1/4 чаена лъжичка кристали калиев перманганат.

Добавете 100 гр мед към разтвора и разбъркайте добре. Миризмата на мед ще привлече пчелите. Качеството на опрашването пряко влияе върху обема на реколтата. Ако няма мед, можете да използвате обикновена захар в същото количество. Калиевият перманганат в състава играе ролята на дезинфекционен компонент. Разтворът има пагубен ефект върху гъбичните спори и патогенните бактерии. Храстите се напръскват със състава по време на цъфтежа и в началото на плододаването.

В активната фаза на цъфтеж храстите посвещават цялата си сила на този процес и могат частично да загубят своите защитни функции. Отслабеният имунитет лишава краставиците от способността да се противопоставят на вредните насекоми. Листните въшки са един от ужасните градински вредители, които могат напълно да унищожат реколтата за кратко време. Пръскането с борна киселина може да се комбинира с третиране срещу паразити.

Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя

Още: Засадете това до краставиците, за да ги предпазите от листни въшки

В този случай съставът се приготвя от следните компоненти:

  • 1/2 ч. л. борна киселина;
  • 2 супени лъжици амоняк;
  • няколко кристала калиев перманганат;
  • 10 литра вода;

Малко количество вода, взето от общия обем, се загрява добре и се смесва с борна киселина до пълното разтваряне на кристалите. След това концентрираният състав се излива в кофа с вода. Тук също се добавят амоняк и няколко кристала калиев перманганат.

Разтворът се разбърква старателно, излива се в пулверизатор и краставиците веднага се третират с него. Действието на състава е защита срещу гъбички, листни въшки и други насекоми, слабо азотно торене. Пръскането се извършва в сухо, облачно време. Ако скоро завали, третирането трябва да се повтори.

3 сорта корнишони, които са любими на градинарите

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес