Полейте розите точно сега с това, за да цъфтят цяло лято

21 април 2025, 13:02 часа

Всеки градинар знае, че розата е доста взискателно цвете, което изисква внимателна грижа. И за да могат храстите да пуснат много пъпки и да цъфтят до есента, те трябва да бъдат правилно наторени. В крайна сметка тези цветя се нуждаят от балансирани торове точно през пролетта, по време на периода на активен растеж и развитие. Професионалните цветари разкриха изпитана във времето рецепта за подхранване, която използват от десетилетия. Ето как да храните розите, така че да цъфтят непрекъснато през целия сезон.

Как да подхраните розовите храсти за буен цъфтеж: експертен съвет

Професионалните цветари подчертават, че един от най-добрите торове за розови храсти е обикновеният птичи тор. За да приготвите хранителен еликсир, трябва да разтворите птичи тор във вода, като спазвате съотношение 1:20. За да преминат всички ценни микроелементи и хранителни вещества в течността, тя трябва да се остави да се кисне в продължение на пет дни. След това полученият концентрат трябва да се разреди отново с вода в съотношение съответно 1:3.

Съвет на хитрите градинари: Как да се отървете от брашнеста мана по розите 

П оливането на рози с този тор е необходимо, когато средната дневна температура е 12-15 градуса, а земята се затопли до 7 градуса. Този тор ще стимулира розовите храсти да растат и да се развиват след зимата, помагайки им да придобият сила и енергия за обилен и продължителен цъфтеж.

6 растения, които НЕ трябва да засаждате до розите

Как да съживите розите след зимата - ето какво трябва да направите

Ако розите са отслабнали след зимуване, е необходимо да се вземат мерки за тяхното съживяване. На първо място се отстраняват повредените или загнили части от леторастите, пишат експертите на Агромаркет. След това растенията могат да бъдат третирани със слаб разтвор на калиев перманганат или меден сулфат, за да се предотврати развитието на гъбични заболявания. Ако розите са силно замръзнали, те трябва да бъдат отрязани до здрава дървесина и срезовете да бъдат третирани с градинска смола. За стимулиране на растежа трябва да се използват биостимуланти. 

Пролетната резитба се препоръчва да се извърши в края на март, когато се установят стабилни положителни температури. Разрезът трябва да се направи под ъгъл, 1-2 мм над пъпката, с помощта на остър инструмент.

Ако стволът има тъмен нюанс след рязане, то трябва да се подреже отново до здрава тъкан. След приключване на процедурата си струва да третирате храста с разтвор на меден сулфат, за да предотвратите развитието на заболявания.

С какво трябва да се пръскат розите през пролетта

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес