Опитните градинари не препоръчват отглеждането на малини на едно и също място в продължение на няколко години. На всеки 5-7 години или дори по-често, малиновото дърво трябва да бъде подмладено. Има няколко начина да направите това и може би най-логичният от тях е да преместите храста на ново място. Ако това не е възможно, може да подмладите храста по друг начин.
Още: Билките, които дори най-мързеливата домакиня може да отглежда на перваза на прозореца
Още: 5 растения, които трябва да засадите като разсад през януари
Как да подмладите малините без пресаждане
За да премине следващият сезон без загуби в реколтата от малини, е необходимо подмладяване на растенията на два етапа в продължение на две години.
Торене на малините през октомври - защо е важно и как се прави
През есента на първата година трябва да изкопаете половината от съществуващите малинови храсти като оставите втората половина от храстите за плододаване през следващия сезон.
Още: Как правилно да отглеждаме разсад?
Още: Ето защо орхидеите ви не цъфтят отново: Това са най-честите грешки, които домакините допускат
На свободния парцел трябва да премахнете поне две кофи с изтощена стара почва и да запълните дупките за засаждане с нова почва - подходяща е почва от друго място на вашата градина. Към всяка кофа от тази пръст трябва да добавите една кофа компост (хумус, оборски тор) и сложен минерален тор (азофоска и др.). Може да се замени с няколко монотора (суперфосфат, калиев сулфат и др.).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 знака, които издават, че е време да смените почвата на цветята в саксиите
Още: Кога и как да засадите разсад от домати за богата реколта през лятото
Смесете добре тора и почвата в дупката за засаждане, като заложите хранителната смес на дълбочина около 20 см.
С настъпването на пролетта може да засадите малини върху обновена хранителна почва.
През следващия сезон, след завършване на плододаването, старите малини трябва да бъдат изкопани и да се извършат всички манипулации с почвата, след което през пролетта лехите да се запълнят с нов разсад.
Още: Засаждане на разсад от чушки през 2025 - кога е най-добре да се направи
Още: Тайните на фън шуй за 2025: Как тези растения ще привлекат късмет и богатство във вашия дом
Други грижи за малините през есента - резитба
Първо, трябва да отрежете всички зелени малинови издънки, тъй като те няма да имат време да растат преди студеното време. Отстраняват се и двегодишните клонки, които са приключили плододаването, както слабите и тънки клонки. За зимата се оставят само няколко издънки.
Оставете 7-10 от най-силните, мощни и здрави едногодишни малинови издънки. За запас се оставят о20% от общия брой издънки.
Тези правила ви позволяват да увеличите добивите на малини през следващите сезони и да създадете резерв в случай на нетипична зима, например твърде мразовита или малко сняг.
Издънките, които вече няма да дават плод през следващия сезон, трябва да бъдат отрязани в самия корен.
В допълнение към класическата резитба се използва и скъсяваща резитба. Прилага се за сортове, които не дават голяма реколта. В този случай младите издънки се съкращават. Това стимулира образуването на странични разклонения и производството на повече плодове. В допълнение, скъсяването ви позволява да поддържате оптималната височина на малиновото дърво.
Трябва ли да се режат малините през есента?