По съседски: Кои овошки си струва да засадите заедно и кои НЕ се разбират

14 април 2025, 06:34 часа

Засаждането на овощни дървета сред правилни съседи може значително да повлияе на тяхното здраве, добив и устойчивост на болести. Някои видове се поддържат взаимно, подобрявайки плододаването, докато други могат да се конкурират помежду си или, още по-лошо, да пренасят болести. В тази статия ще обсъдим кои овощни дървета е най-добре да се засаждат едно до друго и кои трябва да се избягват.

Кои овощни дръвчета трябва да се засаждат едно до друго?

Не всички овощни дървета съжителстват добре. Някои видове могат да се конкурират за ресурси, да се отслабват взаимно или да предават болести. Ето обаче кои се „разбират“ повече от добре.

Още: След студа през април третирайте овошките с това, за да спасите реколтата

1. Сортове от един и същи вид

Изборът на вътрешновидови сортове е важен фактор за оптимизиране на опрашването и увеличаване на добивите от дървета. Повечето овощни дървета се опрашват кръстосано, което означава, че за опрашване се нуждаят от прашец от цвят на друго растение – същия вид, но различен сорт:

Ябълкови дървета – кръстосано опрашване, което позволява получаването на по-голямо количество здрави плодове.

Крушови дървета – кръстосаното опрашване осигурява по-изобилни добиви и подобрява качеството на плодовете.

Още: Пролетно подхранване на овошките: Как да осигурите здрав растеж и изобилие от плодове

Обърнете внимание на периода на цъфтеж! Когато избирате опрашители, обърнете внимание на припокриването на датите на цъфтеж на отделните сортове - например смесването на летни и зимни ябълкови дървета може да доведе до липса на опрашители в точното време.

2. Слива, череша и вишна – взаимна съвместимост

Тези три вида костилкови растения съжителстват добре, защото имат сходни изисквания към местообитанията и почвени предпочитания. Важно е, че тези растения не се конкурират помежду си за вода и минерали. Освен това те принадлежат към едно и също семейство (Rosaceae), което спомага за благоприятен микроклимат и намалява риска от болести, пренасяни от други групи овощни дървета.

Още: Как да се отървете от мъховете и лишеите по ствола на овошките за нула време?

3. Ябълкови и сливови дървета – оптимално съжителство

Ябълковите и сливовите дървета имат различни коренови структури – ябълковите дървета развиват по-дълбоки корени, докато сливовите дървета развиват плитки корени, което ограничава конкуренцията за вода и минерали. Благодарение на това те не пречат на растежа им. Сливовото дърво расте добре при същите почвени условия като ябълковото дърво и освен това цъфти по подобно време, което благоприятства присъствието на опрашващи насекоми.

4. Ябълково дърво и офика – биологична бариера срещу вредители

Обикновената офика действа като така нареченото растение-капан – плодовете ѝ са толкова привлекателни за вредителите, колкото ябълките. Благодарение на това офиката концентрира нашествието на насекоми върху себе си, намалявайки заплахата за ябълковото дърво. Освен това присъствието на офика в близост до овощни градини насърчава биоразнообразието и увеличава популацията на опрашващи насекоми.

Още: Разсадът на домати ще има силни стъбла и корени, ако го полеете с това преди поставяне в земята

5. Череша и черница – защита от птици

Черешите често се ядат от птици, особено от дроздове. Засаждането на черници в близост до черешови дървета създава естествена защита – птиците първо изяждат плодовете на черницата, които узряват по същото време, което намалява натиска на птиците върху черешовата реколта.

Кои овощни дървета не могат да растат едно до друго?

Още: Кои овощни дръвчета е подходящо да се засадят през март?

Не всички овощни дървета съжителстват добре. Някои видове могат да се конкурират за ресурси, да се отслабват взаимно или да предават болести. Ето двойки дървета, които не трябва да се засаждат близо едно до друго:

1. Ябълка и нектарина – различни нужди на опрашителите

И двата вида цъфтят по различно време, което може да доведе до намалена ефективност на опрашване и следователно до по-малко обилно плододаване.

2. Ябълкови и черешови дървета – силна конкуренция

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

Тези видове са силни конкуренти както за вода, така и за минерали. Тяхната непосредствена близост се отразява негативно на плододаването на всяко дърво.

3. Круша и офика – чувствителност към огнен пригор

И двата вида са силно податливи на инфекция с бактерията Erwinia amylovora, която причинява огнен пригор. Близостта на тези дървета улеснява бързото разпространение на патогена, което може да доведе до масово загиване на леторастите и намаляване на добивите.

4. Ябълка и орех – алелопатия в почвата

Ореховите дървета отделят юглон в почвата - химикал, който инхибира растежа на други растения, особено на ябълкови дървета. Това може да доведе до отслабване на кореновата система на ябълковото дърво, ограничено усвояване на хранителни вещества и потискане на плододаването.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес