В повечето случаи градинарите считат, че торенето на зеленчукови култури, които продължават да дават плодове през септември, вече няма смисъл, в това число и торенето на пипера и патладжана. Но по това време насажденията от семейство Пасленови - домати, чушки и патладжани - все още могат активно да дават плодове. И ако реколтата все още узрява, тогава е невъзможно да оставите растенията подхранване с хранително смеси.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Торене на пипера и патлаждана през септември
Първо, торенето в началото на есента се извършва на интервали от веднъж на всеки 7-12 дни. Второ, по това време са достатъчни само добавки с фосфор и калий. Можете да използвате минерални торове, така че по това време е по-добре да изключите хумус, зелени инфузии и компост.
Торене на пипера по време на плододаване - това са най-добрите торове
Добри резултати дава тор, приготвен от 2 супени лъжици суперфосфат и 1 супена лъжица калиева сол на 10 литра вода. Можете да приготвите разтвори от монофосфат, стриктно според инструкциите.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Ако има нужда от използване на органична материя, тогава е подходяща инфузия от дървесна пепел, която се използва на интервали от 1 път седмично. Растенията в открита земя ще трябва да бъдат покрити със спанбонд или филм, а оранжериите не трябва да се забравят затворени и е необходимо да се проветряват редовно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Тези торове са подходящи и за патладжана. В края на август и септември патладжаните трябва да се торят със същата честота, както през лятото: на всеки 10-14 дни. Но сега те не се нуждаят от азот, а от фосфор и калий, така че трябва да се изключат азотни торове и органични вещества под формата на хумус, билкови инфузии и компост. Ако продължите да добавяте азот, растенията ще започнат да растат зелена маса, вместо да образуват и дават зреещи плодове.
Използвайте разтвор за подхранване на патладжаните, който съдържа много малко азот, прилично количество фосфор, много калий и набор от микроелементи - точно това, от което патладжаните се нуждаят сега.
Можете да подхранвате патладжаните с разтвор от 2 супени лъжици суперфосфат и 1 супена лъжица калиева сол в 10 литра вода, но към разтвора трябва да добавите и микротор. Монофосфатният разтвор също е добър тор. Всички торове се приготвят в строго съответствие с инструкциите.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
През август нощите стават студени и ако лехите в оранжерията не са мулчирани, трябва да продължите да разкопавате почвата и да надигате долната част на стъблото. В открита земя лехите с патладжан могат да бъдат мулчирани или покрити с агрофибър през нощта: той също така запазва топлината в почвата.
Патладжаните не обичат висока влажност. Ако в оранжерията има много изпарения, върху плодовете и листата може да се появи плесен. Следователно помещението трябва да се проветрява често и добре.
Направете това през август и пиперът ще дава реколта до октомври