Спанакът се превърна в популярно растение сред кулинарните ентусиасти. Разсадът се засява преди зимата или пролетта в оранжерия или веднага на мястото.
Отглеждането на растението е лесно, ако се съобразявате с конкретни съвети.
Пролетно засаждане на спанака
Спанакът е ранно растение, то може да се сади в оранжерия или директно на открито.
Отглеждане на спанак в оранжерия
За да получите голяма реколта от тази култура, почвата е нужно щедро да се тори с хумус. Спанакът също се нуждае от много светлина, така че е най-добре да садите през февруари. Все пак следете лунния сеитбен календар за зеленчуци и билки.
Внимателно прочетете препоръките на производителя за засаждане на спанак. Градусите в оранжерията е необходимо да са 10-13 градуса по Целзий при облачно време и 18 градуса по Целзий при слънчево време.
Преди сеенето е нужно семената да се накисват за ден и половина във вода, после да се остават да изсъхнат и тогава да се сеят.
Защитете градината си от вредители! Ето какво трябва да знаете
Отглеждане на спанак на открито
Спанакът е растение, устойчиво на студ, така че можете да го боднете директно в земята. Издънките издържат до 7 градуса под нулата. Можете също да засеете спанака и преди настъпване на зимата.
Засаждане на спанак след топене на снега
За да получите зрели листа, разсадът се сади от средата на април до края на юли.
За да ядете пресен спанак, сеенето е необходимо да се направи до средата на август, като се поддържа период от 25-30 дни между засаждането. Спанакът се сее на редове на малка дълбочина, след което се поръсва с почва.
Какво трябва да направите през октомври в градината?
Подготовка на почвата за спанак
Това растение е чувствително към почвата. Най-доброто за него ще бъде био. Богата реколта може да се получи чрез отглеждане на спанак в глинеста почва. Ако е пясъчен, тогава разсадът ще трябва често да се напоява.
Важно е земята да се подготви добре. Най-добре е да предприемете това през есента. Почвата е нужно да се прекопае и да се смеси с хумус и минерален тор.
През пролетта теренът е нужно да се поръси с карбамид и да се изравни с гребло. Не е необходимо да подхранвате спанака с прясна органична маса, защото ще го направи лош на вкус.
Пресни билки за зимата: 7 идеи за зеленчукова градина на перваза на прозореца
Когато се появи вторият истински лист, разсадът се разрежда, така че между тях да остане разстояние от 7-10 см. Иначе растението ще получи брашнеста мана. След това растенията на мястото трябва да се поливат. Спанакът обича много вода, но не позволявайте застояла вода.
Ако е необходимо, заедно с поливането, растението се тори с азотни торове. Фосфорът и калият не са подходящи. По време на вегетационния период почвата трябва постоянно да се прекопава.
Прибиране на реколтата
Спанакът се прибира след образуването на 4-6 листа на храстите. Спанакът, засят през пролетта, може да се прибере след 9-10 седмици, а ако е засят през лятото - след 11-12.
Съхранявайте изсушения спанак в найлонов плик на долния рафт на хладилника. Също така се замразява за по-нататъшна употреба през зимата.